Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nekoupí si ani potraviny. Jídlo Řekům kvůli krizi obstarávají známí z ciziny

Ekonomika

  7:00
Nelly Skoufatogouová z Řecka před krizí odešla do Austrálie. Na své známé a příbuzné ale nezapomněla. Čas od času proto usedne k počítači a přes internet jim objedná a zaplatí potraviny, které si její blízcí v jihoevropské zemi následně jen zajdou vyzvednout do supermarketu. A nejsou jediní.

Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale museli legitimovat a prokázat, že jsou skutečně důchodci. foto: ČTK

Nákup základních životních potřeb tímto způsobem v současnosti řeší řada Řeků. „Mým příbuzným to opravdu pomáhá,“ vysvětlila agentuře Reuters Nelly Skoufatogouová.

Letíte do Řecka? Dejte pozor na peníze, pojištění i léky

Její příbuzní, již zůstali na jihu Evropy, akutní finanční problémy sice nemají, všechny úspory však uložili do jedné z aténských bank. V současnosti tak netuší, zda své peníze ještě někdy uvidí.

„Nemusí hledat bankomat“

„Moje maminka nemusí hledat bankomat, který ještě nepřestal vydávat peníze, ani čekat v dlouhých frontách,“ popsala výhody zaocenáckého online nakupování Skoufatogouová. „Rodiče mi zavolají a řeknou, jaké potraviny potřebují. Já je následně objednám a uhradím na webových stránkách řetězce Carrefour,“ vysvětlila mladá novinářka, která ze svého rodiště odešla teprve před rokem. Poté, co Nelly Skoufatogouová v Austrálii za zboží zaplatí, si jej její blízcí v Řecku už jen zajdou vyzvednout.

Nucené dovolené a propouštění. Řecká krize trápí tamní podnikatele

Podobně v současnosti musí nakupovat i Kostopoulouvi. Ti k tomu ale mají jiný důvod. Před nedávnem se totiž dostali do velkých finančních problémů. „Mnoho mých příbuzných včetně několika dětí se v Aténách musí každý měsíc rozdělit o 700 euro, tedy o penzi mé matky. Nákup potravin je jedním z mála způsobů, jak jim můžu pomoci,“ vzkázala z amerického Baltimoru agentuře Reuters Nely Kostopoulouová.

Zvýšených objemů online objednávek ze zámoří si všimla i francouzská společnost, která řetězec Carrefour vlastní. „Statistiky nemáme k dispozici, ale množství zamluveného zboží směřujícího do Řecka z mimoevropských zemí v minulých dnech stouplo,“ uvedla firma s tím, že pokrytí vysoké poptávky zatím řeckým obchodům Carrefour nečiní problémy.

„Co bude dál, je ale těžké předpovědět,“ vzkázal ale mluvčí řetězce.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ MAG S OBSLUHOU ROBOTŮ (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat