Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Některé jihočeské firmy nemají testy, Kovosvit v Sezimově Ústí nařídil dvoutýdenní dovolenou

Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. foto:  Michal Šula, MAFRA

České Budějovice - Některé jihočeské podniky nemohou sehnat testy na koronavirus a zvažují firemní lockdown. Mohly by nařídit celozávodní dovolenou. Informovala o tom vedoucí jihočeského regionálního pracoviště odborového svazu Kovo Pavlína Jirková.
  19:37

Dvoutýdenní dovolenou nařídila asi 300 zaměstnancům divize Machine Tools strojírenská firma Kovosvit v Sezimově Ústí. Minulý týden vyšlo pozitivních asi deset z 500 pracovníků. Potvrdil to marketingový ředitel Kovosvitu Ivan Šlehobr.

Jihočeské odbory vyzvaly zaměstnavatele, aby umožnily práci z domova. Vláda podle nich často nesmyslně zpřísňuje opatření, která označili za chaotická, a přehazuje odpovědnost na firmy, uvedl dnes v tiskové zprávě za Kovo Jan Janoušek.

Některé firmy se bojí, že nestihnou naplnit vládní nařízení. „Někteří zaměstnavatelé firemní lockdown již zvažují a hledají přiměřené opatření. Jedna firma chtěla nařídit 14 dní dovolenou, i když tam nebylo velké procento pozitivních. Pokud je tam odborová organizace, musí celozávodní dovolenou odsouhlasit. Zaměstnanec by to měl vědět nejpozději 14 dní předem, nelze si vzpomenout ze dne na den,“ řekla Jirková.

Dvoutýdenní dovolenou ode dneška vyhlásil pro dvě třetiny z 500 zaměstnanců Kovosvit. Týká se montážní divize Machine Tools. „Snažíme se chránit zdraví zaměstnanců, od pondělka nastoupili na dovolenou. Plně ale jede slévárna, tam bychom nenaplnili termíny dodání,“ řekl Šlehobr. Na další testování dorazí ve středu mobilní zdravotnický tým.

Předseda odborů v českobudějovické firmě Robert Bosch Stanislav Jindra kritizoval povinné nošení respirátorů. „Zaměstnanec pracující 7,5 hodiny v nuceném tempu na výrobní lince s rouškou na obličeji zkolabuje,“ uvedl v dopise ministru zdravotnictví. Budějovický Bosch zaměstnává 3800 lidí.

Testování ve firmách často odhalí bezpříznakové. Absolvují potvrzující PCR test a jdou do karantény. „Firma Magna Cartech v Českých Velenicích testuje od listopadu. Udělala 800 testů, z toho měli 33 pozitivních. Zaměstnavatelé to odchytávají už dlouho,“ řekla Jirková.

I další firmy testovaly, ještě než to minulý týden nařídila vláda. Patří k nim Budějovický Budvar, jaderná elektrárna Temelín, E.ON i Viscofan CZ. „Systematicky testovat všechny zaměstnance jsme začali v druhé polovině února a od té doby máme nastavený funkční systém včetně vlastní mobilní aplikace pro objednávání na přesný čas. Pro zaměstnance jsme pořídili kvalitní respirátory a připravujeme vlastní vakcinační centrum v areálu firmy,“ uvedl v tiskové zprávě HR ředitel Viscofanu Martin Šilha.

Kovo působí na jihu Čech v 70 podnicích, hlavně strojírenských. V kraji tak zastupuje téměř 24 tisíc zaměstnanců.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat