Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nekvalitní ocel zpožďuje stavby nových elektráren

Ekonomika

  7:02
PRAHA - Vyšší účinnost spalování a větší šetrnost k životnímu prostředí. Takový měl být efekt nových elektrárenských kotlů s nadkritickými parametry. Nová technologie se ale místo toho stala doslova postrachem velkých elektrárenských společností.

Aktivisté Greenpeace opět lezou na komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku foto: ČTK

Potíže zaznamenal i ČEZ, který staví takový blok v areálu uhelné elektrárny Ledvice. Podle původních plánů měl moderní 660megawattový blok zahájit provoz na konci příštího roku. Nyní ČEZ hovoří o konci roku 2013.

ČEZ posunuje termíny dokončení šesti svých projektů.

Uhelná elektrárna Ledvice
Nový 660megawattový blok: Potíže s kvalitou oceli odloží start bloku o 12 měsíců až na závěr roku 2012. (viz foto)

Uhelná elektárna Tušimice Komplexní obnova čtyř bloků: Uvádění do provozu se opozdilo o rok a prodražilo oproti původnímu rozpočtu. Roli sehrála nezkušenost dodavatelů – jednalo se o první projekt svého druhu v Česku

Uhelná elektrárna Prunéřov Komplexní obnova tří bloků: Místo na jaře 2013 zahájí obnovené bloky provoz zhruba o rok později; ČEZ čelí námitkám ekologických organizací, podle kterých elektrárna nevyužívá nejlepší dostupné technologie.

Nové bloky elektrárny Temelín ČEZ původně plánoval uzavřít smlouvu o dostavbě na začátku roku 2012, podle nového harmonogramu to bude až na konci roku 2013. Třetí blok Temelína tak zahájí provoz zřejmě až v roce 2022.

Nová jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích Společný projekt ČEZ a slovenské vlády: Podle nedávného oznámení slovenských úřadů je rok 2020 jako termín dokončení nereálný. Zahájení provozu lze očekávat až po roce 2025.

Paroplynová elektrárna v bratislavském Slovnaftu Společný projekt ČEZ a maďarské rafinerské skupiny MOL: Na jihozápadě Slovenska chybí kapacity pro připojování dalších elektráren. To zřejmě povede k odložení nebo přemístění projektu.

Odklad si vyžádal dodavatel kotle Alstom, který zaznamenal potíže s kvalitou použité oceli. "Zvolili jsme až příliš pokročilé řešení. Je to určitá daň za volbu nejlepší dostupné technologie," řekl k potížím ředitel divize Investice společnosti ČEZ Peter Bodnár.

Zatím není jasné, jaký bude tato situace mít dopad na náklady projektu. Podle původních plánů měl nový blok vyjít na víc než 30 miliard korun. "S dodavateli jednáme a v současné době neměníme cenu projektu," uvedl tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Technickým potížím čelí i v Německu
Ocel použitá v kotlích s nadkritickými parametry musí snést vyšší teplotu i tlak, než je tomu u starších zařízení. Výrobci kotlů Alstom a Hitachi proto vsadili na nový druh oceli s označením T24, vyráběný v německých ocelárnách.

Jenže při testování kotle nového bloku elektrárny Duisburg-Walsum technici v loni zaznamenali netěsnost svárů. Oprava 3000 svárů zabrala řadu měsíců a odložila start bloku až na duben letošního roku.

Stejné nepříjemnosti jako ČEZ tak nyní řeší i další evropské elektrárenské koncerny. Nejméně o rok se vedle zmíněné elektrárny u Duisburgu opozdí také dokončení nadkritických uhelných bloků v německých elektrárnách Wilhelmshaven, Moorburg, Karlsruhe a Boxberg.

Dopad protahující se výstavby je o to vážnější, že Německo kvůli odstavení sedmi jaderných bloků, pro které se rozhodlo po havárii v japonské Fukušimě, trpí nedostatkem elektřiny a musí ji dovážet.

Němcům vadí vedle jádra i uhlí
Spuštění nových uhelných bloků přitom nekomplikují jen technické problémy. Odpor místních občanských iniciativ, podpořených rozhodnutím soudu o dílčím zákazu dalších stavebních prací, je natolik silný, že může znemožnit dokončení rozestavěné uhelné elektrárny Datteln v Porúří.

Koncern E. ON již podle deníku Handelsbatt do její výstavby investoval 900 milionů eur (22 miliard korun) z plánovaných 1,2 miliardy eur. Demolice rozestavěné elektrárny by podle odhadů vyšla na další miliardu eur.

Odpor veřejnosti před dvěma lety donutil koncern RWE vzdát se plánů na stavbu uhelné elektrárny u sárského Ensdorfu. Stejně tak EnBW odvolalo výstavbu poblíž Mannheimu.

Za poslední čtyři roky elektrárenské firmy v Německu vzdaly výstavbu nejméně deseti plánovaných uhelných bloků.

Své zkušenosti s ekologickými aktivisty má i ČEZ. Ti firmě vytýkají například to, že bloky uhelné elektrárny Prunéřov II ani po plánované rekonstrukci nedosáhnou zákonem požadované energetické účinnosti. Navzdory protestům ČEZ získal v březnu územní rozhodnutí a nyní čeká na vydání stavebního povolení.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...