Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nelegální weby nabízí vakcíny na koronavirus, stojí až 1200 dolarů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Praha - Na nelegálních internetových sítích, tzv. darknetu, se běžně objevuje reklama na tři hlavní vakcíny na ochranu proti viru Covid, tedy Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Většina prodejců nabízela tyto látky ve Francii, Německu, Velké Británii a USA a ceny za dávku se pohybovaly od 250 do 1200 USD, průměrně kolem 500 dolarů (zhruba 11 000 Kč). V tiskové zprávě o tom informovala antivirová společnost Kaspersky. Oficiální ceny vakcín se přitom běžně pohybují od 2,5 dolaru do 20 dolarů.
  18:30

Izrael, Rakousko a Dánsko založí společný fond pro vývoj vakcíny na koronavirus

Nelegální prodejci podle firmy komunikují prostřednictvím aplikací šifrovaného zasílání zpráv, jako jsou Wickr a Telegram, zatímco platby požadují v kryptoměnách, především bitcoinu.

Většina prodejců podle zprávy Kaspersky dokončila 100 až 500 transakcí, což ukazuje, že skutečně obchodují. Ale není podle ní známé, co přesně zákazníci na darknetu nakonec dostanou. Odborníci společnosti Kaspersky zatím nepotvrdili, kolik dávek vakcín inzerovaných online jsou skutečné dávky získané od zdravotnických zařízení a jaká část z reklam je podvod.

Ani ti, kterým jejich dodavatelé něco doručí, si nemůžou být jistí, že obdrží účinnou vakcínu. Navíc je volný obchod s tímto druhem látek nezákonný. „Na darknetu najdete téměř cokoli, takže není divu, že se prodejci pokusili zneužít celosvětové očkovací kampaně. Za poslední rok se stala celá řada podvodů souvisejících s covid-19 a mnoho z nich bylo úspěšných. 

Itálie zablokovala export vakcíny AstraZeneca do Austrálie. Jako první stát využila nová pravidla EU

Momentálně se prodávají dávky vakcín, ale na trhu jsou k mání také záznamy o očkování - falešná potvrzení, která umožní svobodně cestovat,“ uvedl bezpečnostní expert Kaspersky Dmitrij Galov.

Bezpečnostní experti doporučují na darknetu žádné léky ani vakcíny nekupovat. Pokud lidé uvidí reklamu na něco, co souvisí s koronavirem, pečlivě se musí podívat na adresu stránek, které navštěvují. Phishing odhalí také díky odlišnostem v textu, nebo díky netradiční doméně, například .com.tk místo .com, dodala firma.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!