Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nemají už ani na jídlo? Krádeží potravin v ruských obchodech rychle přibývá

Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kradou se obyčejné i luxusní potraviny | foto: Shutterstock

MOSKVA Vejce či párky, ale i drahý alkohol nebo rybí speciality. To všechno stále častěji mizí z pultů ruských obchodů, aniž by za to zákazníci zaplatili. Počet krádeží potravin v největší zemi světa, kterou stále více sužují západní sankce, v minulých dvou letech vystřelil prudce vzhůru.

Přestože Vladimir Putin před pár dny nechal ostentativně zlikvidovat stovky tun prvotřídních západních potravin, počet lidí, žijících pod hranicí chudoby, v jeho zemi stále rychle stoupá. V prvním čtvrtletí letošního roku jich bylo už 23 miliónů, tedy bezmála pětina všech Rusů.

Není Rusko jako Rusko

Výrazné množství krádeží registrují především velká města. Suverénně nevíce zboží mizí v Moskvě. Třeba v Čečensku, Dagestánu či Ingušsku se však v obchodech prakticky nic neztratí.

A stále nižší životní úroveň je v každodenním životě znát stále častěji. Britský list The Telegraph před nedávnem upozornil například na to, že v Rusku rapidně přibývá drobných krádeží v obchodech. Ještě roce 2013 se z ruských prodejen ztratily potraviny „jen“ za 648 milionů rublů. Vloni se však objem odcizeného zboží zvýšil bezmála o polovinu. Z obchodů tak bez zaplacení zmizelo jídlo a pití za téměř miliardu rublů. A letos bude rychle stoupající tendence zřejmě pokračovat.

Mizí nejen housky, ale i whisky či krevety

Z regálů navíc nemizí jen zboží každodenní potřeby, ale ztrácejí se například i drahé lahve alkoholu, exotické rybí pochoutky či luxusní parfémy.

Problému si všímají už i ruská média. Deník Izvestia upozorňuje například na to, že policie si s většinou drobných krádeží neví rady. „Okradené podniky nemají právo na žádnou náhradu škody, pokud policie neodhalí a neusvědčí pachatele,“ popsal další potíž ruských prodejců právník Artemy Nikolaev s tím, že objem ukradeného zboží je ve skutečnosti pravděpodobně mnohem vyšší. Některé obchody totiž ke krádežím policii už ani nevolají.

Ruští statistikové odhadují, že vloni velké ruské obchodní řetězce kvůli krádežím přišly o více než procento tržeb. Ve skutečnosti však zřejmě prodělaly několikanásobně více. „Ví se jen o špičce ledovce. Nákupní řetězce se totiž reálnými čísly moc nechlubí. Obchodům, z nichž mizí mnoho zboží, totiž mimo jiné hrozí kontroly daňových úředníků,“ dodal analytik Dmitry Potapenko.

Ruské ekonomické potíže

Ekonomika největšího státu světa v současnosti prochází největšími turbulencemi od začátku globální krize v roce 2009. Příčinou aktuálních problémů jsou stagnující ceny ropy i sankce, které na Rusko uvalily západní státy kvůli agresi na Ukrajině.

Podle odhadů v roce 2015 ruská ekonomika výrazně oslabí. Hrubý domácí produkt byl po prvním pololetí letošního roku o 4,4 % nižší oproti červnu 2014. Rychle padá také hodnota rublu. Ten za posledních 12 měsíců oproti dolaru oslabil o 43 procent.

Přibývá i problémů s chudobou. S tou se v roce 2012 potýkalo 15 miliónů Rusů, na začátku letošního roku jich bylo už 23 miliónů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...