Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci blokují českou naftu. Sobotka si zve na kobereček velvyslance

Ekonomika

  16:25
PRAHA - Do sporu o rezervní naftu uloženou v Německu se vloží premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na páteční odpoledne si pozval německého velvyslance. Bude s ním řešit neobvyklou situaci, kdy tamní insolvenční správce znemožnil odvézt palivo zpět do Česka.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. foto: SSHR

O strategické zásoby nafty se v bavorském Krailingu starala firma Viktoriagruppe. Ta se v prosinci poslala do úpadku a její insolvenční správce naznačil, že palivo nemusí patřit českému státu. Jde o surovinu určenou pro mimořádné události, jako je válka, povodně či ropná krize.

Jde o první výraznou diplomatickou událost v této závažné kauze.

VÍCE K TÉMATU:

Premiér se bude velvyslance Arndta Freiherra Freytaga von Loringhovena ptát mimo jiné na insolvenční řízení firmy Viktoriagruppe a zda německé úřady její aktivity dostatečně kontrolovaly.

„Naší snahou je dosáhnout řešení, kterým se nám podaří naftové rezervy pro Česko zachránit,“ uvedl k jednání premiér Sobotka. Na schůzku dorazí i předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr a náměstek ministra zahraničních věcí Rudolf Jindrák.

Vedle samotného návratu české nafty ze skladu Viktoriagruppe řeší Česko i problém, že jí loni ze skladu zmizelo 6,3 milionu litrů paliva. A to navzdory tomu, že v roce 2014 ze zásobníků v Krailingu oficiálně neodjela ani kapka nafty.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat