Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci doplácejí na svůj strach z Čechů a Poláků

Ekonomika

  13:49
BERLÍN/PRAHA - Na vládu Angely Merkelové, která v poslední době čelí výpadům ze všech stran a především kritice hospodářského vývoje v zemi, se snesla další kritika. Německo totiž podle nové studie zcela promarnilo výhody, které mohlo mít z otevření pracovního trhu Čechům, Slovákům a Polákům.

 Podle studie Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) a výzkumného ústavu budoucnosti práce (IZA), která mapuje vývoj na pracovním trhu Evropské unie po jejím rozšíření na východ, přetrvávající uzavření pracovního trhu německé ekonomice výrazně škodí.

„V cílových zemích nejsou v tomto směru žádné negativní efekty – ani pro pracovní trh, ani pro sociální stát. Naopak, země, které se již otevřely, profitovaly z rozšíření unie nejvíc,“ upozorňuje ředitel DIW Klaus Zimmermann. Na rozdíl od Německa využila rozšíření EU nejlépe například Británie a Irsko.

Tam přišli brzy mladí a často vysoce kvalifikovaní lidé z východní Evropy, kteří přispěli k ekonomickému růstu a zaplnili mezery na pracovním trhu. „Nezjistili jsme, že by přistěhovalci z nových unijních států vytlačili domácí zaměstnance, že by tlačili na jejich platy, nebo že by byli ve větší míře závislí na státních dávkách ve srovnání s domácím obyvatelstvem,“ tvrdí ředitel DIW Klaus Zimmermann.

Příliš přísná pravidla
Přední ekonomický institut v zemi proto nyní kritizuje především politiku ministra práce Olafa Scholze. Ten v květnu oznámil, že Německo nakonec využije celé sedmileté přechodné období, které je maximálně možné a svůj pracovní trh neotevře lidem z nových členských zemí EU až do roku 2011.

Svůj krok obhajuje německá vláda tím, že v zemi jsou vážné problémy s nezaměstnaností, a proto bylo nezbytné omezení prodloužit. Vedle Německa má tak přísná pravidla již jen Rakousko.
Ostatní země EU svůj trh práce již otevřely i nováčkům.

Scholz ovšem kritiku odmítá a tvrdí, že od začátku roku je Německo otevřené vysoce kvalifikovaným lidem s vysokoškolským vzděláním. To ale není podle expertů dostatečné a stále hlasitěji upozorňují, že se jedná o chybu, na kterou Německo doplatí.

Podle Zimmermanna se kvůli negativním signálům, které Německo v tomto ohledu vysílá, nejen nekvalifikovaní lidé, ale i vysokoškolští odborníci z východní Evropy budou i v budoucnu raději orientovat na Irsko či Velkou Británii.

I navzdory recesi, kterou německá ekonomika nyní prochází, je podle studie potřeba pracovní trh otevřít.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat