Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci jsou čím dál pilnější. Pracují o dvě hodiny déle než před lety

Ekonomika

  10:45
BERLÍN - Pracovní zatížení Němců roste a mnoho rodičů má obavy, že nebude mít dost času pro své děti. Za poslední desetiletí se průměrná délka času stráveného v zaměstnání prodloužila téměř o dvě hodiny a odbory varují, že tento trend bude pokračovat, což povede ke zvyšování stresu pracujících.

Ilustrační foto. foto: ČTK/AP

Zatímco v roce 2002 Němci průměrně trávili v práci osmnáct hodin a 48 minut týdně, v současnosti to je podle ministerstva pro rodinu 20 hodin a 38 minut.

Do tohoto průměru jsou přitom započítáni i lidé zaměstnaní na částečný úvazek a nezaměstnaní. Pracovní doba se rychleji prodlužuje u žen, kde vzrostla o tři hodiny na šestnáct hodin a devět minut týdně.

Mezi muži se průměrný čas strávený v práci prodloužil o půl hodiny na 25 hodin 13 minut.

Podle odborů přitom prodlužování průměrné pracovní doby není důsledek klesající nezaměstnanosti, ale roste skutečná pracovní zátěž. „Skutečnost je taková, že v současnosti každý šestý pracovník odslouží týdně víc než deset hodin přesčasů,“ upozornila Annelie Buntenbachová z Německého odborového svazu (DGB).

„Současný trend je ve směru prodlužování pracovní doby a zvyšování pracovního stresu,“ upozornila.

Prodlužování doby strávené v zaměstnání zatěžuje především rodiny. Podle informací statistického úřadu je 32 procent mužů a 19 procent žen přesvědčeno, že kvůli práci nevěnují svým dětem dost času. Každý druhý muž a každá čtvrtá žena by uvítali zkrácení pracovní doby, aby mohli volný čas věnovat rodině.

„Rodiče jsou v současnosti mnohem víc zatíženi, než tomu bylo ještě před desetiletím,“ uvedla ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová. Podle ní je jen sedm z deseti rodičů přesvědčeno, že se jim daří skloubit kariéru s rodinou. Ministryně proto vyzývá firmy, aby nabízely takové modely pracovní doby, které umožní mužům i ženám více se věnovat dětem.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat