Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci úderničí: Jádro odstraníme ještě rychleji

Ekonomika

  9:30
BERLÍN/PRAHA - Německé rozhodnutí o postupném odstavení jaderných bloků do roku 2022 ještě nemusí být definitivní. Spolková agentura pro životní prostředí, sloužící jako poradní orgán německé vlády, zveřejnila studii, podle které lze provoz zbývajících devíti jaderných elektráren ukončit již v roce 2017.

Německá kancléřka Angela Merkelová na obhlídce větrného parku Baltic 1. foto: Reuters

Rychlé schválení konce provozu jaderných bloků by podle agentury podnítilo další vlnu investic do zelených energií a také do paroplynových elektráren, které mají schopnost vykrývat kolísání výkonu větrných parků. Schvalovací proces i výstavbu takových zdrojů lze do šesti let stihnout. Naopak s výstavbou dalších uhelných elektráren -kromě těch již rozestavěných - autoři studie nepočítají.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura přiznává, že urychlený odklon od jaderné energie vyvolá další růst cen elektřiny. Tržní cena elektřiny na německém trhu by se zvýšila o víc než deset procent. "Zároveň však odstraníme rizika související s provozem jaderných elektráren, což nám uvedený nárůst ceny více než vynahradí," dodávají autoři studie. Podle analytika finanční skupiny Generali PPF Petra Nováka je uvedený odhad zdražení elektřiny reálný.

Studie se též snaží vyvrátit dojem, že Německo by se odstavením osmi jaderných bloků stalo závislým na dovozu. Za nárůstem dovozu v posledních třech měsících je prý nižší cena proudu v okolních zemích, nikoliv nedostatečný výkon německých elektráren.

Zatímco Němci jsou ve svém názoru na "zaříznutí" jaderné energie téměř jednotní, nesouhlasné komentáře přicházejí ze zahraničí.

gr
Rozhodnutí kancléřky Merkelové ostře kritizoval William Ramsay, který v letech 1999 až 2008 zastával funkci zástupce ředitele Mezinárodní energetické agentury. "Obyvatelé Německa mohou být připraveni nést následky rychlého odklonu od jaderné energetiky, ale politici s nimi nehrají férově. Zatajují skutečné náklady tohoto rozhodnutí," uvedl Ramsay.

Bývalý muž číslo dvě energetické agentury Němcům vytýká, že odstavují cenově konkurenceschopné a bezemisní jaderné elektrárny a investují do nespolehlivých a mohutně dotovaných větrných a solárních elektráren. Zejména instalaci solárních panelů považuje v německých podmínkách za nesmyslnou.

"Prospěch z nich mají pouze akcionáři společností, které vyrábějí solární panely a další technologie," dodal Ramsay. Podle jeho názoru Německo rychle směřuje k blackoutu. "Německo dosahuje bodu destabilizace soustavy vlivem příliš vysokého výkonu větrných elektráren a nedostatečného propojení jednotlivých sítí," varuje Ramsay a předpovídá, že se Německo změní v druhou Itálii. Tedy že bude závislé na dovozu elektřiny a své problémy bude řešit na úkor sousedních zemí.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat