Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Němci změřili tři miliony řidičů. Rychleji jeli jen tři ze sta kontrolovaných

Německá policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie - ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN Německá policie při prvním celostátním měření rychlosti na německých silnicích zkontrolovala přes tři miliony řidičů a přistihla více než 83 000 osob, které jely příliš rychle. Oznámil to ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger. Výsledky rozsáhlé akce, která trvala od čtvrtečních 06:00 do pátečních 06:00, si ministr podle zpravodajských serverů pochvaloval.

V průměru nedodržel povolenou rychlost každý 36. řidič, což je nižší podíl než při dosavadních podobných akcích v Severním Porýní-Vestfálsku. Nejlidnatější spolková země je v Německu průkopníkem tohoto postupu, který má motoristy donutit, aby dodržovali předepsané tempo. "Pro dopravní bezpečnost v Německu to byl dobrý den. My ministři vnitra jsme velmi spokojení," prohlásil Jäger.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mnoho řidičů mohlo zjistit, že do cíle dorazili včas a bezpečně i bez příliš rychlé jízdy," dodal ministr a zároveň se vyslovil pro opakování této akce. Do ní bylo nasazeno téměř 15 000 policistů, kteří měřili rychlost na více než 8500 místech po celé zemi. Množství zkontrolovaných řidičů přitom výrazně předčilo původní předpoklady. Očekávalo se, že policisté prověří něco přes milion aut.

Celoplošné měření podpořil i největší autoklub v Německu ADAC. Jiné organizace v něm naopak viděly jen šikanu řidičů a snahu, jak pokutami naplnit státní pokladnu.

250 kilometrů za hodinu

Rekordmany v rychlosti mezi přistiženými řidiči byli podle webu veřejnoprávní televize ARD dva "závodníci" na dálnici A1, které v desetiminutovém odstupu policisté nachytali při rychlosti 250 kilometrů v hodině v místě, kde mohli jet pouze 120. Oba si za to odnesli pokutu 600 eur (15 300 Kč), zákaz řízení na tři měsíce a čtyři trestné body podle německého bodového systému.

Někteří motoristé si už na kontroly stěžovali úřadům. Podle serveru Spiegel Online byl mezi nimi i jeden "načapaný" ze západu Německa, kterému se nelíbilo, že ho policejní radar přistihl při překročení rychlosti čtvrt hodiny před oficiálním začátkem akce. Dotyčný prý kvůli tomu schválně vyrazil na cestu dříve, aby se kontrolám vyhnul.

Stejně jako v České republice je i v Německu povoleno jet v obci maximálně padesátikilometrovou rychlostí. Mimo obec pak řidiči mohou jet "stovkou". Na dálnicích rychlost obecně omezena není, na mnoha místech je však regulována, v průměru na 120 nebo 130 kilometrů v hodině.

Tresty:

Tresty za překročení povolené rychlosti jsou v Německu poměrně přísné. Kdo by jel v obci o 21 až 25 kilometrů v hodině rychleji, než je maximální limit, zaplatí pokutu 80 eur (2000 Kč).

Ten, kdo by se tam řítil více než "osmdesátkou", může přijít nejméně na měsíc o řidičský průkaz a ještě ho to bude stát minimálně 160 eur (4000 Kč).

Zákaz řízení a tučná pokuta hrozí i tomu, kdo překročí povolenou rychlost na dálnicích nebo silnicích mimo obec o 41 kilometrů v hodině a více.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...