Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Německá pekařská rodina hledá vykoupení za nacistické vazby. Věnuje 5 milionů eur přeživším holokaustu

Do vlastnictví rodiny Reimannových patří pekařská firma Krispy Kreme Doughnuts. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do vlastnictví rodiny Reimannových patří pekařská firma Krispy Kreme Doughnuts. | foto: Youtube - Wochit News

BERLÍN Jedna z nejbohatších německých rodin chce věnovat miliony eur charitativní nadaci na podporu přeživších holokaustu. Zjistila totiž pravdu o své nacistické minulosti.

Rodina Reimannů, která vlastní pekárenskou společnost Krispy Kreme Doughnuts, Panera Bread a řadu dalších mezinárodních firem, měla během války využívat válečné zajatce k nucené práci. S informací přišel zpravodajský server The Times of Israel.

Německá podnikatelská rodina chce finančním příspěvkem vyjádřit svou lítost a vynahradit utrpení poškozeným obětem nacistického režimu. Na bankovní konto charitativní organizace, která pomáhá tisícům přeživším holokaustu po celém světě, pošle 5 milionů eur (127,5 milionů korun).

Členové rodiny Reimannů ve čtvrtek zároveň uvedli, že hodlají investovat dalších 5 milionů eur, aby vystopovali válečné zajatce, kteří pro jejich firmu před 70 lety pracovali.

Rodina chce také v Berlíně založit nadaci Alfreda Landeckera - žida, který byl během druhé světové války zavražděn nacisty. Ta by měla dohlížet na rozdělení dalších 25 milionů eur, které chce rodina využít pro naučné účely a boji proti totalitním ideologiím.

„Konfrontace s minulostí byla pro celou rodinu velmi emotivní,“ uvedl mluvčí nadace David Kamenetzky. Prvních pět milionů eur by během příštích tří let mělo být rozděleno mezi 200 neziskových organizací.

Koncern, který Reimannovým patří, má hodnotu okolo 20 miliard eur. Vznikl transformací z firmy Benckiser, tedy společnosti, která se v minulosti zabývala výrobou průmyslových chemikálií. Tu před lety vlastnila stejná rodina - konkrétně Albert Reimann starší a jeho syn Albert Reimann mladší, oba členové rodiny byli členy nacistické strany a měli podporovat Adolfa Hitlera ještě předtím, než se chopil moci.

Oba dva byli po válce vyšetřováni, což vyústilo v zablokování jejich obchodních aktivit ve Francii. Od té doby ani jeden z členů rodiny Reimannových nepromluvil o své nacistické minulosti.

Skutečnost vyšla na povrch až nedávno, kdy zbytek rodiny objevil jejich osobní dokumenty, které budily otázky. Rodina se následně obrátila na historiky z mnichovské univerzity, aby jim pomohli rodinou minulost vypátrat.

Výzkum následně odhalil, že nucení pracovníci byli většinou ruského nebo francouzského původu, nejednalo se o židy nebo vězně z koncentračních táborů. „Výzkumníci zatím identifikovali 838 lidí, kteří byli v továrně Benckiser přinuceni k práci,“ uvedl mluvčí Kamenetzky.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!