Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německé mýto pro cizince není diskriminace, uvedla Evropská unie

Ekonomika

  9:49
BERLÍN - Zpoplatnění německých dálnic pro cizince by nebylo v rozporu s právem Evropské unie. Podle zpravodajské televize N-TV to na dotaz německého europoslance za Zelené Michaela Cramera uvedl eurokomisař pro dopravu Siim Kalas.
Německá dálnice – ilustrační foto.

Německá dálnice – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Německá média uvádějí, že tak odpadá hlavní argument odpůrců mýtného pro cizince a očekávaná koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) by si mohla tento bod zařadit do vládního programu.

Dálniční velmoc

Německo je poslední velkou evropskou tranzitní zemí, kde řidiči osobních vozů za jízdu po dálnicích neplatí. Bezplatné dálnice pro osobní auta jsou dále v Dánsku, Estonsku, Finsku, v Nizozemí, Lichtenštejnsku, Lucemburku, Monaku a ve Švédsku.

Konzervativci se minulý týden shodli se sociálními demokraty na zavedení dálničních známek. Majitelé aut s německou registrační známkou by na ní měli nárok po zaplacení již existující daně z vozidla. Poplatek by se tak týkal jen vozů zaregistrovaných v zahraničí.

Od eurokomisaře Kallase nyní zaznělo vyjádření, které model CSU podporuje. "Snížení daně pro územně příslušné uživatele v zásadě nepředstavuje... při současném zvýšení příslušných poplatků za užívání (dálnic) pro všechny uživatele žádnou diskriminaci na základě státní příslušnosti," uvedl Kallas v odpovědi pro Cramera, ze kterého citoval server časopisu Focus.

Zpoplatnění Němci podporují

V minulosti se nicméně Evropská komise stavěla k zavedení mýta pro cizince odmítavě. V srpnu uvedla, že žádná členská země nesmí znevýhodňovat cizince při placení mýtného vůči svým obyvatelům.

Zpoplatnění dálnic pro cizince má mezi německou veřejností velkou podporu a patřilo mezi hlavní volební taháky CSU. SPD se k němu ale staví odmítavě. Focus minulý týden uvedl, že se CDU/CSU a SPD na určité formě mýta dohodly, zástupci sociální demokracie ale později uvedli, že se pozice stran zatím sjednotit nepodařilo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!