Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Německo se nadechuje. Výhled ekonomiky je nadějný i pro zbytek roku, říká institut

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Německé ekonomice se daří překonávat krizi, v letošním roce tak vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta a v příštím roce o 1,5 procenta. V aktualizované prognóze to ve čtvrtek uvedl německý hospodářský institut Ifo, který tak o 0,2 procentního bodu zlepšil svůj březnový odhad růstu na letošní rok.
  12:24

Podle hlavního prognostika institutu Ifo Tima Wollmershäusera vypadá vývoj nadějně a ve druhé polovině roku lze očekávat výrazně lepší výsledky než v prvních šesti měsících.

„Německá ekonomika se pomalu propracovává z krize,“ řekl Wollmershäuser. „V další části roku by měla kupní síla domácností nadále nabírat na síle a celkové hospodářské zotavení díky normalizaci spotřebního růstu zrychlovat tempo,“ dodal.

Z Německa přicházejí optimističtější zprávy

Z Německa, které je největší ekonomikou v Evropě a jehož hospodářská kondice je pro Česko a české firmy klíčová, přicházejí v posledních týdnech optimistické zprávy. Ještě v březnu Ifo odhadoval, že HDP se v letošním roce zvýší o 0,2 procenta.

Na konci května ale Spolkový statistický úřad oznámil, že HDP se po poklesu o 0,5 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku vrátil k růstu, který v prvním letošním kvartálu proti předchozím třem měsícům dosáhl 0,2 procenta. Šéfka statistického úřadu Ruth Brandová to označila za dobré znamení.

Ekonomický institut DIW před týdnem ve své prognóze uvedl, že německá ekonomika se po období útlumu opět rozjíždí. HDP se letos podle DIW zvýší o 0,3 procenta, v příštím roce pak o 1,3 procenta. Odhad Ifo je pro letošek i příští rok optimističtější, počítá s růstem o 0,4 procenta, respektive o 1,5 procenta.

Prognózy postupně upravuje i německá vláda, která podle hodnocení z dubna vychází z růstu o 0,3 procenta. Ministr hospodářství Robert Habeck tehdy ale řekl, že ekonomický růst by nakonec mohl dosáhnout vyššího tempa, neboť se situace zlepšuje.

Ifo předpokládá také zmírnění inflace, která loni v Německu činila 5,9 procenta. Letos by mohla zpomalit na 2,2 procenta a v roce příštím na 1,7 procenta.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...