Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Německo jaderné elektrárny neodstaví. Připravuje prodloužení chodu všech tří

Olaf Scholz foto: AP

Německo umožní kvůli energetické krizi provoz svých posledních tří jaderných elektráren až do 15. dubna příštího roku. Spolkový kancléř Olaf Scholz v pondělí podle vládního mluvčího členům kabinetu dopisem oznámil, že země upraví zákony tak, aby reaktory mohly fungovat déle.
  18:55

Německo původně zamýšlelo všechny tři jaderné elektrárny odpojit na konci letošního roku, kvůli energetické krizi ale ministr hospodářství Robert Habeck rozhodl, že dvě ze tří elektráren zůstanou v provozu až do jara.

„Bude vytvořen právní základ, aby byl provoz jaderných elektráren Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland umožněn po 31. prosinci 2022, nejdéle pak do 15. dubna 2023,“ oznámil Scholz ministrovi hospodářství Habeckovi, ministrovi financí Christianu Lindnerovi a ministryni životního prostředí Steffi Lemkeové.

Habeck, který je odpovědný za energetiku a který je členem Zelených, už v září rozhodl, že dvě z posledních tří jaderných elektráren zůstanou k dispozici do jara, ale že zařízení Emsland v Dolním Sasku bude na konci letošního roku odpojeno. Liberál Lindner ale požadoval zachování provozu všech tří nukleárních elektráren, a to až do roku 2024. S tím naopak nesouhlasili Zelení.

Nesoulad ve vládě tak dosud blokoval úpravu zákonů, které by delší chod reaktorů umožnily. Německá média poukazovala na to, že vládní rozhodnutí muselo padnout do středy, aby Spolkový sněm stihl zákony pozměnit. V opačném případě by hrozilo právní zablokování dalšího chodu jaderných elektráren.

Habeck, Lindner a Scholz dosud o kompromisu neúspěšně vyjednávali, proto kancléř zasáhl. V dnešní anketě v televizi n-tv takový zásah požadovalo 98 procent respondentů.

Scholz již dříve prohlásil, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. „Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie,“ řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Jako dočasné řešení, než bude mít dostatek čistých energetických zdrojů, staví Německo terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). „Přemýšlíme také, zda je smysluplné a potřebné zachovat o něco déle v provozu naše tři jaderné elektrárny,“ řekl kancléř. Dodal, že brzy bude znám výsledek příslušného hodnocení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!