Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Němci boří tabu, své platy zveřejňují na síti. Účet sleduje přes sto tisíc lidí

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Reuters

O penězích se v Německu příliš nemluví, o platech už vůbec ne. Na novém instagramovém fóru je ale všechno jinak: zaměstnanci zde dobrovolně vyvěšují své výplatní pásky. Chtějí mít srovnání, uvádí server t-online. Účet s názvem Gehalt in Deutschland (Plat v Německu) na sociální síti Instagram sleduje přes 100 tisíc lidí.
  6:56

Přispěvatelé zde zveřejňují fotografie svých výplatních pásek z nejrůznějších profesí, od listonoše až po právníka. Živě také diskutují o mzdách ostatních.

„Logopedka, 26 let, Sasko, 40hodinový pracovní týden, 1. daňová třída, čistý plat: 2 700 euro (66 300 korun),“ zní jeden z příspěvků.

Platové srovnání se může hodit pro začátek kariéry, změnu povolání či zkrátka jen při nástupu do nového zaměstnání. „Pokud nevíte, kolik si v daném oboru vyděláte, je těžké vyjednávat,“ píše t-online.

Ačkoli zaměstnanci ve firmách s více než 200 zaměstnanci mají v Německu právo na informace o platech, v mnoha podnicích jsou údaje o příjmech ostatních tabu, připomíná.

Srovnání je podle serveru důležité například pro ženy, které v Německu za stejnou práci berou v průměru méně peněz než muži.

Například 30letý mechatronik z Bádenska-Württemberska s 35hodinovým pracovním týdnem a 4. daňovou třídou na fóru uvedl, že vydělává 2 588 eur (63 600 korun) čistého.

„Pracuji jako elektronička už téměř 40 let a tak vysoký plat nedostávám,“ stěžuje si žena pod příspěvkem.

Hledáte práci s dobrým platem? Vyberte si z nabídku míst s nejlepšími platy na jobDNES.cz

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...