130 let
Logo výrobce automobilů Fiat.

Logo výrobce automobilů Fiat. | foto: Reuters

Německo obviňuje Fiat z manipulací s emisemi, ministr požaduje svolání modelů

Ekonomika
  •   8:05
BERLÍN - Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt požaduje svolání některých modelů italsko-americké automobilky Fiat Chrysler. Informuje o tom německý list Bild am Sonntag. Německo podle ministra již před několika měsíci sdělilo italským úřadům, že podle názoru německých odborníků automobilka v některých modelech využívá nezákonný systém pro manipulaci s emisemi.

“Fiat doposud odmítal spolupracovat na vyjasnění této záležitosti,“ řekl listu Dobrindt. Evropská komise by podle ministra měla zajistit, že budou svolány automobily značky Fiat Chrysler vybavené systémem pro manipulaci s emisemi.

Dieselgate pokračuje. Paříž začala vyšetřovat kvůli emisím Renault

Dobrindt si za svá slova vysloužil z Itálie kritiku. „Požadavek Berlína je zcela nepřípustný,“ prohlásil podle agentury ANSA italský ministr dopravy Graziano Delrio. Dodal, že Itálie souhlasila s přezkoumáním této kauzy Bruselem, protože nemá co skrývat. Italský ministr hospodářského rozvoje Carlo Calenda pak Berlínu doporučil, aby se raději staral o německou automobilku Volkswagen. Ta se již předloni přiznala k manipulaci s testy emisí.

Německý list WirtschaftsWoche začátkem září uvedl, že německé ministerstvo dopravy automobilku Fiat Chrysler obvinilo z využívání nepřípustného systému pro manipulaci s emisemi naftových motorů. Ministerstvo podle listu koncem loňského srpna zaslalo dopis s tímto obviněním Evropské komisi. Ta v pátek uvedla, že opakovaně žádala italské úřady o co nejrychlejší objasnění situace.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) ve čtvrtek skupinu Fiat Chrysler obvinila z používání softwaru, který umožnil obejít normy pro emise oxidů dusíku u zhruba 104.000 jejích naftových aut. Firma ale tvrzení úřadu o nelegálnosti tohoto softwaru odmítla.

Automobilové emise se dostaly do centra pozornosti, když německý koncern Volkswagen v září 2015 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto. V Evropské unii musí Volkswagen v důsledku této kauzy svolat k úpravě zhruba 8,5 milionu aut.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás