Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

ilustrační snímek foto: ČTK

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně. Mezi nejvíce kradené položky se řadí žiletky, dětská výživa či káva. V poslední době se v Německu rozmáhají krádeže třeba i robotických sekaček na trávu.
  7:13

Výzkumný ústav pro maloobchod z Kolína nad Rýnem odhaduje, že každý prodejní den se v Německu odcizí zboží v hodnotě 13 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 325 milionů korun, píše server BR24. Nejčastěji je kradené zboží ukryté v bundách či v taškách. Někteří si navíc počínají i rafinovaněji.

Obzvlášť oblíbené jsou potravinářské výrobky. Řadí se mezi ně hlavně lihoviny, káva či dětská výživa. Zmínit je třeba i tabákové výrobky nebo kosmetické produkty. „V současné době je i velký problém s energetickými nápoji,“ říká autor studie Frank Horst.

Mezi méně kradené položky se řadí maso, sýry nebo uzeniny.

Frank Horst se krádežemi v německých obchodech zabývá již více než třicet let. Tentokrát provedl průzkum v 84 firmách, které mají po celém Německu více než 17 tisíc kamenných obchodů. Nyní jej však překvapilo, co všechno se ztrácí. Velmi vyhledávané jsou mezi pachateli i robotické sekačky na trávu. Dobře se přeprodávají a mezi Němci jsou poměrně žádané. Krádeže se ale více než dřív týkají i televizorů nebo kočárků.

Počet krádeží se vrátil na úroveň roku 2019

Obzvlášť znatelný nárůst počtu nahlášených krádeží v obchodech je v poslední době patrný v případě Bavorska, jak ukazují také data tamního maloobchodního svazu HBE. V této spolkové zemi se počet krádeží loni v meziročním srovnání zvýšil o téměř 20 procent na 42 500. Z toho plyne, že se jejich počet dostal na úroveň před vypuknutím koronavirové pandemie.

Podle Bernda Ohlmanna, tiskového mluvčího maloobchodního svazu HBE, je počet zjištěných krádeží v obchodech špičkou ledovce. V praxi se podaří zjistit jen každou desátou krádež. Svaz tak odhaduje, že celkově bylo na území Bavorska v loňském roce ukradeno zboží v hodnotě 360 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 9 miliard korun.

Stále více pachatelů se navíc sdružuje do gangů a nebojí se použít ani násilí. Postupují cíleně, s jasnou vizí a strategií. Nyní se organizované skupiny v rámci Bavorska podílí na zhruba čtvrtině všech krádeží. Jejich škody jsou navíc pro obchody mnohem vyšší. Mnohdy se pohybuje okolo 1 až 2 tisíc eur (25 až 50 tisíc korun). V případě jednotlivce jde o mnohem menší sumu, nejčastěji za méně než 50 eur (asi 1250 korun).

Policie ani soudy v Německu nestíhají

Bernd Ohlmann z bavorského maloobchodního svazu proto také pro pachatele požaduje přísnější tresty, například odebírání řidičských průkazů. Podle něj zloději příliš často vyváznou bez trestu, protože policie ani soudy nestíhají. Řada provozovatelů obchodů navíc tento negativní trend už unavuje. Stále častěji přistižené zloděje jen vykážou z provozovny a dále to již neřeší.

Autor studie Frank Horst navíc dodává, že většina zlodějů se dopouští krádeží opakovaně. „I když prodejce pachatele zadrží, praktické zkušenosti ukazují, že sankce nenastanou. Trestní řízení se zastaví,“ komentuje.

Až za třetinou krádeží v obchodech navíc stojí také vlastní zaměstnanci, dodavatelé či uklízečky. Celkově německé obchody v roce 2023 utrpěly rekordní ztráty ve výši 4,1 miliard eur (více než 100 miliard korun). Další 1,5 miliardy eur (cca 37,5 miliard korun) musely německé obchody zaplatit za opatření, která měla tyto krádeže v praxi alespoň částečně zredukovat. Nejčastěji se jednalo o kamery, bezpečnostní štítky nebo jiné speciální technologie, které se v posledních měsících rozmáhají.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!