Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Strůjce jednoho z největších podvodů v poválečném Německu dostal osm let vězení

Německý soud poslal na osm let a tři měsíce do vězení bývalého daňového úředníka a později poradce Hanna Bergera. Ten má na svědomí jeden z největších finančních podvodů poválečného Německa. (30. května 2023) foto: Profimedia.cz

Soud v německém Wiesbadenu poslal na osm let a tři měsíce do vězení bývalého daňového úředníka a později poradce Hanna Bergera. Má na svědomí jeden z největších finančních podvodů v poválečných dějinách Německa. Podle rozsudku také musí zaplatit 1,1 milionu eur (asi 26 milionů korun).
  18:38

Berger už byl k osmi letům odnětí svobody odsouzen v jiném procesu loni v prosinci. Jde o nejznámější postavu takzvaného cum-ex skandálu, který podle některých expertů německé daňové poplatníky přišel na asi deset miliard eur.

Cum-ex transakce souvisejí s nárokem majitele akcie na dividendu. Akcie se mohou prodávat buď s nárokem na dividendu pro nového majitele, což se označuje jako cum, nebo bez nároku, tedy ex, což umožňuje získat vrácení daně.

Podvod spočíval v rychlé výměně akcií mezi více subjekty v den rozhodný pro výplatu dividendy, aby nebylo jasné, kdo má povinnost odvést daň z kapitálových výnosů, jejíž sazba činí v Německu 25 procent. Ve výsledku pak podvodníci žádali vrácení daní, které přitom nebyly vůbec zaplaceny.

Berger, který v roce 2012 uprchl do Švýcarska a jehož švýcarské úřady loni v únoru vydaly německé justici, podle vyšetřovatelů v rámci cum-ex transakcí z let 2006 až 2008 způsobil škody ve výši 113 milionů eur. Státní zastupitelství pro něj požadovalo trest v délce deseti a půl roku a konfiskaci majetku.

Rozsudek nad Bergerem přišel po skoro deseti letech vyšetřování, které se podle německých činitelů týkalo 1 500 podezřelých a stovky bankovních ústavů na čtyřech kontinentech. Vyšetřovatelé podnikli razie v německých pobočkách velkých bank, včetně Barclays, Bank of America, JP Morgan a Morgan Stanley.

Skandál kolem cum-ex transakcí vyvolal v době strmého nárůstu životních nákladů v Německu pobouření jak mezi politiky, tak u veřejnosti.

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...