Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu se kvůli stávce zastavila veřejná doprava, problém pociťují i Češi

Ekonomika

  6:29aktualizováno  11:36
V Německu se v pondělí kvůli stávce prakticky zastavila veřejná doprava. Problémy pociťují statisíce lidí, kteří spoléhají na železniční, leteckou, lodní i místní dopravu. Potíže se nevyhnuly ani cestujícím z Česka, některé mezistátní spoje podle Českých drah totiž končí na hranicích s Německem.

Regionální hromadná doprava se zcela zastavila v sedmi spolkových zemích, mimo jiné i v Bavorsku a Sasku. Oba tyto regiony sousedí s Českem. Problémy ale má celé Německo, neboť stojí i všechny dálkové vlaky německé železniční společnosti Deutsche Bahn. Provoz přerušila také letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Lipsku, Drážďanech nebo Stuttgartu.

Podle asociace letišť ADV se stávka v letectví dotkne 380 000 cestujících. Z velkých letišť se nestávkuje pouze na letišti v hlavním městě Berlíně, protože se však stávkuje na téměř všech ostatních letištích, byly zrušeny téměř všechny vnitrostátní lety.

Na Karlovarsku jezdí náhradní autobusy

Vlaky Českých drah pro mezinárodní dálkovou dopravu stojí v Děčíně. Regionální spoje pak jezdí až do Dolních Žleb, což je poslední zastávka před německými hranicemi. Podle tiskového oddělení národního dopravce se na české straně hranic nepotýkají s komplikacemi.

„Jelikož jsme o stávce informovali dlouho dopředu, stejně tak německá strana, nejsou komplikace například s hromaděním lidí v Děčíně,“ uvedly dráhy.

Na nádraží v Chebu cestující na stávku upozorňuje nejen staniční rozhlas, který v češtině a němčině upozorňuje na změny v dopravě, ale také elektronický informační systém, na kterém neustále běží informace o stávce. Na české straně jsou vlaky, které nemohou vyjet kvůli stávce, nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Problémy jsou ale i mezi Chebem a Plesnou. „Obsluhu našeho území do Plesné zajistíme náhradní autobusovou dopravou, z důvodu stávky nelze zajíždět do Plesné, je potřeba součinnost německého dopravního zaměstnance ve Vojtanově,“ informoval karlovarský krajský úřad.

Naopak na nádraží v Plzni či v Bad Schandau problémy nejsou. Cestující si našli jiný způsob dopravy.

Necestujte ani autem

Obecným doporučením pro pondělí je vůbec necestovat, a to pokud možno ani vlastním autem. Na některých místech se v pondělí ráno vytvářely dopravní zácpy. Oproti původním předpokladům ale situace v ranní špičce tak dramatická nebyla. Nic na tom nezměnila ani vysoká poptávka po aut z půjčoven.

Ke stávce se ale rozhodli připojit i silničáři, takže při nehodách a dalších komplikacích budou zásahy výrazně pomalejší. Silniční a dálniční tunely se ale v Německu podařilo díky speciální úmluvě udržet v chodu.

Za stávkou stojí odbory Verdi a EVG. Svaz Verdi, který zastupuje zhruba 2,5 milionu pracovníků ve veřejném sektoru, požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12 tisíc korun) měsíčně. Svaz EVG, který hájí zájmy 230 tisíc zaměstnanců železniční společnosti Deutsche Bahn a autobusových firem, chce navýšit mzdy o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (15 400 korun).

„Ochota stávkovat je velmi vysoká. Mezi zaměstnanci panuje velký hněv, neboť zaměstnavatelé jim brzdí růst mezd,“ řekl v pondělí člen vyjednávacího výboru EVG Kristian Loroch.

Zbytečná stávka, zní od zaměstnavatelů

Železniční společnost Deutsche Bahn v neděli uvedla, že stávka je „zcela přehnaná, neopodstatněná a zbytečná“. Zaměstnavatelé varují, že vyšší mzdy pracovníků v dopravě způsobí zdražení jízdného a zvýšení daní, aby se rozdíl vyrovnal.

„Miliony cestujících trpí. Ne každý totiž může pracovat na dálku. Stávka dopadne i na ty firmy, které posílají nebo přijímají své zboží po železnici. Celé to odnese i životní prostředí a vítězem budou pouze ropné společnosti,“ komentuje protestní akce mluvčí Deutsche Bahn Achim Strauss.

Šéf odborového svazu Verdi Frank Werneke uvedl, že pro miliony zaměstnanců je stávka otázkou přežití v podmínkách vysoké inflace. Šéf EVG Martin Burkert prohlásil, že zaměstnavatelé zatím nepředložili žádnou přijatelnou nabídku. Varoval před dalšími výstražnými stávkami, které se mohou uskutečnit i v období velikonočních svátku.

Spotřebitelské ceny v Německu v únoru vzrostly meziročně o 9,3 procenta. Vysoká inflace přetrvává, přestože se ji Evropská centrální banka (ECB) snaží zpomalit sérií zvýšení úrokových sazeb.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!