Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Německo zavede jednotnou celostátní jízdenku na vlaky i MHD za skvělou cenu

ilustrační snímek foto: Škoda Transportation

Německo zavede nejdříve od dubna příštího roku cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou hromadnou dopravu. Jízdenka bude stát 49 eur na měsíc (1 200 Kč) a měla by výrazně zlevnit i zjednodušit cestování především těm, kteří dojíždějí za prací či do škol. Spolková vláda a spolkové země však dosud nevyřešily podrobnosti financování.
  10:07

Na nové jízdence se shodli regionální ministři dopravy se svým spolkovým kolegou Volkerem Wissingem. Ten chtěl původně jízdenku zavést od počátku roku.

Nová jízdenka, která zjednoduší a zlevní pravidelné cestování, bude nástupcem takzvaného devítieurového lístku. Ten vláda zavedla letos jako protiinflační úlevu na tři měsíce od června do srpna. Měsíční jízdenka za devět eur (220 Kč) se stala v Německu hitem a také kancléř Olaf Scholz ji považuje za jedno z nejlepších opatření své vlády.

O nové jízdence jednal Wissing s ministry dopravy spolkových zemí v úterý, debatu ale doprovázely rozpory a Wissing se ani nezúčastnil následné večerní tiskové konference. Ministři se dohodli, že jízdné bude zavedeno od dubna, na financování ale shoda zatím není.

O nákladech se sice již na počátku listopadu domluvil Scholz s regionálními premiéry, nové odhady ale naznačují, že by lístek mohl ročně stát až 4,7 miliardy eur (114,5 miliardy Kč). To by bylo o 1,5 miliardy eur (36,5 miliardy Kč) více než původní propočty. Finanční otázku tak bude zřejmě muset vyřešit opět Scholz se zemskými premiéry.

Autoři: ,

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat