Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neměli na nájem, tak pronajali matrace v obýváku. Před 10 lety vzniklo Airbnb, i díky Obamovi

Ekonomika

  6:30
SAN FRANCISCO/PRAHA - Web Airbnb, který zprostředkovává sdílené ubytování, byl založen před deseti lety. Na začátku megaúspěšného projektu stála snaha mladých designérů vydělat si na nájem. První kapitál získala firma díky prodeji cereálií „Obamova Óčka“ a „Kapitán McCain“ během amerických prezidentských voleb roku 2008. Nyní hodnota firmy přesahuje 30 miliard dolarů.

Brian Chesky, Nathan Blecharczyk a Joe Gebbia, zakladatelé Airbnb. foto: Fortune.com

Celý příběh dnes významné společnosti začal v září 2007. Sedmadvacetiletý Joe Gebbia tehdy navrhl svému spolubydlícímu a bývalému spolužákovi z designérské školy Brianovi Cheskému řešení jejich finančních problémů. „Napadlo mě, jak vydělat pár babek. Proměníme náš byt v bed and breakfast pro designéry,“ napsal svému příteli v e-mailu. V San Francisku se totiž chystala designérská konference a kapacita místních hotelů návalu návštěvníků nestačila.

Finanční správa kontroluje pronajímatele přes Airbnb, není jasné, odkud o nich má údaje

Svým prvním hostům, třicetiletému Indovi, pětatřicetileté ženě z Bostonu a pětačtyřicetiletému otci čtyř dětí z Utahu, poskytli tři matrace ve svém obývacím pokoji, bezdrátový internet a malý pracovní stůl pro každého. Denně jim také připravovali snídani. Cena za noc byla osmdesát dolarů, tedy zhruba 1700 korun.

Projekt odmítlo sedm investorů

Chesky i Gebbia již tehdy měli podnikatelské ambice. Po založení webu AirBedandBreakfast.com je napadlo, že by z projektu mohlo vzniknout něco většího. Oba také tíhli k ekologickému smýšlení a líbila se jim proto představa, že „nebudou vytvářet další věci, které skončí na skládce“. Chesky tak opustil místo designéra pro reality show Americký vynálezce a spolu s Gebbiou objížděl konference a festivaly po celých Spojených státech, kde místním i cestovatelům nabízel služby Airbnb.

Příliš velkého úspěchu ale zpočátku nedosáhli. Novou službu postupně představili sedmi investorům a pokaždé se dočkali odmítnutí. Chesky a Gebbia proto spojili síly s dalším ze svých přátel, geniálním programátorem Nathanem Blecharczykem. Ten si v minulosti například dokázal zaplatit studia na Harvardu z výnosů internetového obchodu, který založil ve svých čtrnácti letech.

V létě roku 2008 využili zakladatelé ke znovunastartování projektu blížící se prezidentské volby v USA. Nový web AirBedandBreakfast.com spustili dva týdny před Obamovým projevem na shromáždění demokratů v Denveru, kam se chystalo 80 tisíc Američanů. Během týdne si jeho prostřednictvím pronajalo ubytování 800 lidí, stránka samotná ovšem dosud nepřinášela žádný zisk.

Nejdřív cereálie, pak miliardy

Gebbia, Chesky a Blecharczyk se proto rozhodli využít volebního šílenství. Pro vybudování kapitálu hromadně nakoupili cereálie a začali je prodávat ve speciálně navržené „limitované edici“ jako „Obamova Óčka“ a „Kapitán McCain“. Jednu krabici cereálií prodávali za 40 dolarů, celkově jim projekt vynesl 30 tisíc dolarů. Mohli se tak dál soustředit na budování své společnosti, která konečně začala pronikat do povědomí Američanů.

Začátkem roku 2009 obdrželi prvních 20 tisíc od investora Paula Grahama. V témže roce také zavedli 15% poplatek za zprostředkování ubytování - hostitel platil 3 % z ceny, hosté 12 %. Stránka tak začala přinášet zisky. Došlo také ke změně názvu na nynější Airbnb. O rok později již firma získávala investice v řádech milionů dolarů.

V současné době hodnota firmy přesahuje více než 30 miliard dolarů. Airbnb zaměstnává více než 3000 lidí a po celém světě přes ní majitelé nabízejí více než 5 milionů domů a bytů. Generálním ředitelem společnosti je Chesky, Gebbia působí jako produktový ředitel a Blecharczyk jako technický ředitel. Jmění každého z nich se odhaduje na 3,8 miliardy dolarů. Všichni tři se pravidelně umisťují na žebřících nejvlivnějších a nejbohatších lidí světa.

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...