Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Hospody zdraží jídlo i pití, ceny vzrostou ‚skokově a radikálně‘. Víme, kolik si po lockdownu připlatíte za pivo

pivo, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pivo, ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Pivo o tři až pět korun, jídlo o deset až dvacet korun oproti cenám před lockdownem. Hospodští a většina provozovatelů gastronomických zařízení chystají po otevření zahrádek a interiérů restaurací vyšší ceny. Podle zjištění serveru Lidovky.cz podraží jídlo a pití v průměru o deset procent. Do konce roku pak zřejmě ještě víc.

Ti, co propad tržeb vůbec přežili, se teď budou snažit víc než roční manko zacelit. Dle některých odhadů přišel gastro obor na tržbách za dobu covidu o víc než 100 miliard.

„Není jiné cesty. Zdražení bude skokové a radikální. Zpočátku podle našich poznatků v průměru o deset procent, během roku o 15 až 20 procent,“ tvrdí Luboš Kastner, spolumajitel sítě restaurací Hospodska a garant gastro oboru v rámci Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podniky se dočkaly znovuotevření.
Přípravy na čtvrteční znovuotevření restaurací a hospod vrcholí.

Oslovení hospodští a ekonomové mu dávají více méně za pravdu. Třeba podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka lze očekávat zpočátku i větší než desetiprocentní nárůst cen. „Zájem lidí o návštěvu restaurací bude minimálně zpočátku velký. Vidíme to třeba na příkladu Velké Británie. Při zdražení zafunguje potřeba hospod aspoň zčásti dohnat tržby. A také určitá solidarita hostů. Gastro podnikům zdražují i některé vstupy,“ říká Křeček.

Zdražení nahrává také skutečnost, že lidé budou zřejmě vyšší ceny ochotně akceptovat. Mají na to i našetřeno z doby, kdy kvůli nucenému uzavření hospod, obchodů a služeb nebylo kde utrácet.

Z přepočtených údajů České národní banky vyplývá, že úspory na účtech domácností vzrostly během dvanácti měsíců s pandemií (od loňského března do letošního února) v průměru téměř o 27 tisíc korun na obyvatele. Což je zhruba čtyřikrát vyšší částka, než kolik jsme dokázali ušetřit ročně ve dvaceti předchozích letech.

Zdražení v hospodách naváže na vyšší ceny, které už začínají účtovat i provozovatelé některých dalších služeb.

Ke zdražení už došlo například ve znovuotevřených kadeřnictvích i jinde. Hospodští ovšem nemusí zdražit hned a najednou.

Jídlo hned, pití až na podzim

„Rostou nám vytrvale i náklady. Počítáme s úpravou cen na dvakrát. Na začátek jsme to počítali na nárůst o pět až osm procent, hlavně spíš u jídla. Na podzim dojde k dalšímu zvýšení, včetně piva,“ řekla pro Lidovky.cz ředitelka Pivovarského dvora Purkmistr v Plzni Černicích Martina Köhlerová.

Nezájmu hostů se neobává. Městské restaurace a bary jsou víc anonymní, ale horší může být podle ní situace na vesnicích, kde si hospodští netroufají místním štamgastům zdražit. Lidé se tam snáze uchýlí k domácímu grilování na zahradách.

„S nárůstem cen v gastronomii je nutné počítat i kvůli tomu, že se prodraží práce. Na trhu chybí méně kvalifikované pomocné síly, včetně lidí ze zahraničí, a hospodští budou muset vyšší mzdou lákat místní lidi,“ přidává další argument prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Také on odhaduje nárůst cen hned po skončení lockdownu o deset procent.

Ke zdražení vstupů a obecně všech nákladů přispěje i vyšší cena piva od pivovarů, které – v čele s lídrem Plzeňským Prazdrojem – zvyšují ceny většinou až na podzim. I když je otázka, zda výrobci zdraží i sudové. Snaží se už několik let podpořit vytrvale klesající odbyt v hospodách a vyšší ceny v poslední době nasazují spíš u baleného, tedy piva v lahvích a v plechovkách.

„Zdražení od výrobců lze očekávat skutečně až na podzim, pokud vůbec. Ale i bez toho je jisté, že restaurace zdraží jídlo i pivo hned, jak budou moci otevřít,“ říká Tomáš Maier, který přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze ekonomiku pivovarnictví. Podle něj ceny poskočí až o desetinu.

Kdy jindy, když ne teď?

„Je v podstatě nejvhodnější doba. Lidé jsou do hospod natěšení a budou zdražení akceptovat víc než jindy. Nahrává tomu i vysoká míra úspor, loňský relativně nízký hospodářský pokles ekonomiky i zatím stále nízká míra nezaměstnanosti,“ připomíná Maier.

Menší část podnikatelů však zdražení nepovažuje za nutné. Například podle spolumajitele pražského vyhledávaného Bugsy’s Baru a několika dalších gastro podniků Václava Vojíře není fér si hojit na zákaznících ztráty způsobené covidem a vládními nevalně kompenzovanými zákazy.

„Bude záležet, jak velká část podniků přežije a znovu otevře. Pokud bude dál tak silná konkurence jako před covidem, bude to zdražení brzdit. Určitě nezdraží všichni a hned,“ tvrdí Vojíř.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!