Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neplatiče poplatků hledá České televizi nová firma

Ekonomika

  7:53
PRAHA - Ty, kdo veřejnoprávní televizi nehradí koncesionářské poplatky, má od června shánět nová firma. „Kontrakt přešel na společnost Verbis Praha,“ řekl LN obchodní ředitel České televize Robert Kvapil. Verbis převzala smlouvu, kterou měla s televizí uzavřenou společnost BSP Lawyer Partners.
Hradit televizní poplatky z mobilu podobně, jako se z něj přistupuje na bankovní účet, by mělo jít už od září.

Hradit televizní poplatky z mobilu podobně, jako se z něj přistupuje na bankovní účet, by mělo jít už od září. foto: Shutterstock

Ta před rokem vzbudila nevoli, když na základě jejích údajů dostalo zhruba pětadvacet tisíc živnostníků výhružný dopis, aby začali za televizi platit. Mnohých se přitom povinnost vůbec netýkala. ČT proto chtěla smlouvu s BSP vypovědět.

BSP měla na starosti vyhledávání neplatičů. Vymáhání i případné soudy o dlužné částky pak zajišťuje advokátní kancelář Dalibora Kalcsa. Tomu pomáhá případy vyřizovat síť zhruba padesáti advokátních kanceláří po celé republice.

Jednou z nich je i pražská advokátní kancelář Rychetský Hlaváček Krampera & partneři. Personálně je provázaná právě s nedávno založenou společností Verbis.

Ta od BSP převzala kontrakt na vyhledávání neplatičů, který platí do května 2010. Verbis si kvůli tomu od BSP pronajímá její nově vytvořenou organizační složku, díky ní může využívat dosavadní know-how i datové zázemí BSP.

Podle ředitele Kvapila nebylo nutné vypsat nové výběrové řízení, neboť smlouva pokračuje, jen s jiným partnerem. Naopak se údajně zpřísnil dohled ze strany ČT, aby nedošlo k mylnému oslovování. "Nastane-li jakýkoli exces, smlouva okamžitě končí," tvrdí Kvapil.

Těm, kdo mají platit, se navíc televize snaží nabídnout větší komfort.Vypsala už totiž soutěž na firmu, která by lidem umožnila platit za televizi prostřednictvím mobilní peněženky, tedy aplikace, kterou pro přístup k účtům nabízejí banky. Ze zadávacích podmínek na webu ČT vyplývá, že takto by mělo jít hradit poplatky už od září.

Pohlídat si, zda lidé platí, je pro Českou televizi životně důležité, koncesionářské poplatky tvoří totiž její hlavní příjem.

Ekonomické zestátnění?

Způsob financování veřejnoprávních médií se v posledních měsících probírá v Senátu, a to na základě návrhu ODS ekonomicky zestátnit Českou televizi i rozhlas. Tedy financovat je místo z poplatků přímo ze státního rozpočtu.

Senátor ODS Richard Svoboda předložil návrh zákona, podle něhož by ČT ročně měla dostávat pevnou částku 5,8 miliardy korun, Český rozhlas dvě miliardy.

"Nechtěl bych se nikdy dostat do diskuse se státem o tom, jestli to bude 5,8, nebo 5,1, anebo dokonce 4,1. I v souvislosti s tím, že Česká televize realizuje projekty dlouhodobého charakteru," řekl obchodní ředitel Kvapil v úterý v Senátu. Naznačil, že právě dlouhodobý vývoj - programový i technologický - by ČT, pokud by byla placena státem, nemohla předvídat.

Podle Kvapila nynější systém výběru poplatků funguje, neměl by se tedy měnit. Staronový ředitel ČT Jiří Janeček by přitom rád konečně do zákona prosadil navyšování poplatků, přesáhne-li inflace určitou míru.

Aby se veřejnoprávní média platila z eráru, odmítá také šéf rozhlasu Václav Kasík. "Existuje riziko, že státní orgány či politické síly by mohly využívat finančního působení, aby získaly vliv na redakční politiku," varoval v Senátu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat