17. července 2009 9:51 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Neposuzujte auta podle líbivé tvářičky

Volkwagen Golf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkwagen Golf | foto: www.km77.com

PRAHA Tak se mi zdá, že automobilový byznys už není soubojem techniky, koncepcí, výkonu nebo ceny, ale především kláním designérských oddělení. Zdá se mi, jako by se už o autech neříkalo, jestli jsou dobrá, nebo špatná, ale spíše se o nich říká, že jsou pěkná, nebo ošklivá.

U běžného člověka, který si jde koupit Renault Mégane, Citroën C4 nebo třeba Kiu cee`d bych tomu možná i rozuměl, protože při pohledu do technických údajů se zobrazené výkony, spotřeby a já nevím co všechno ostatní liší v řádech desetin, takže se na první pohled mohou tato auta zdát stejná. Jejich jediným odlišujícím prvkem se tak může zdát právě vzhled.

Zajímavé, a možná i trochu znepokojující ale je, že hodnocení auta podle vzhledu slýchám stále častěji také na novinářských prezentacích, kde jsou lidé, kteří s novými auty jezdí, hodnotí je a své zkušenosti předávají v různých médiích dál. Dodnes si pamatuji slova odsouzení, která se svrhla třeba na Subaru Impreza s karoserií hatchback, Toyotu Avensis nebo Škodu Roomster, a to přesto, že tato auta jsou v tom, co nabízejí, mimořádně povedená.

Abych řekl pravdu, moc tomu nerozumím. Když se mě někdo zeptá, jak se mi to které auto líbí ještě předtím, než se s ním svezu, tak řeknu, že nevím. Pozoruji totiž na sobě, že subjektivní hodnocení krásy nedokážu hodnotit po čistě estetické stránce – tak jako to umí mnoho z kolegů.

Já na auta kolem sebe koukám jako na mozaiku složenou z funkce, chování i designu. Když zůstaneme u aut, tak je mi třeba jedno, jestli má nějaké auto na boku prolis, který je odsuzován pro svůj špatný tvar. Když zajistí, že v dešti mám čistá boční okna, tak je v pořádku. Když má naopak nějaké údajně ošklivé auto s divným zadkem vynikající jízdní vlastnosti – potom je mi od srdce jedno, jak to auto vypadá.

Stejné to mám ale také naopak. Když má nějaké auto zdánlivě líbivou tvářičku a po kontaktu s ním zjistím, že má chatrný podvozek, líné, hlučné a žravé motory, tak se mi prostě a jednoduše kvůli svému tvaru líbit nezačne.

Často se říká, že moderní auta jsou vlastně všechna dobrá, a tak kromě ceny a výbavy je právě vzhled jejich největším rozlišujícím faktorem. Já s tím ale nesouhlasím, mé zkušenosti totiž říkají, že stále existují auta špatná, dobrá a lepší. A věřte, že ne podle toho, jak rozšafně vypadají.

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.