Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nepotřebné firmy proměnil stát ve strategické. Přesto je prodá nebo zlikviduje

Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | foto: Shutterstock

PRAHA Velmi nenápadně se osm zajímavých firem přesunulo ze škatulky nepotřebné do kategorie strategické. Jde o společnosti s větším či menším podílem státu, včetně známého výrobce radiátorů Korado či firmy Galileo Real, z níž podvodníci vyvedli půl miliardy korun.

Druhým dechem je třeba dodat, že stát o několik společností navzdory zařazení do strategické kategorie ani nadále nejeví zájem. Lépe řečeno ministerstvo financí, které podíly spravuje. Do strategické kategorie je přesunulo mezi lety 2013 a 2014.

NOVÉ STRATEGICKÉ FIRMY

  • Mufis – poskytování úvěrů, 49 %
  • Korado – výroba radiátorů, 34,2 %
  • Vipap Videm Krško – tiskárna, 96,5 %
  • Galileo Real – reality, pohledávky, 100 %
  • Imob – realitní kancelář, pronájmy, 100 %
  • Centrum- F – pronájem nemovitostí, 100 %
  • Prisko – správa privatizovaného majetku, 100 %
  • Thermal-F – správa hotelu, 100 %

Řeč je třeba o Koradu z České Třebové, jednom z největších výrobců radiátorů v zemi. Stát v něm drží 34 procent – což se málo ví – a chce se podílu zbavit. V seznamu je i společnost Gaileo Real zaobírající se realitami či odkupem pohledávek. Před deseti lety z ní několik manažerů podvodně vyvedlo půl miliardy korun. Česko pak získalo zpět jen část peněz.

A dále: na prodej je dlouhodobě společnost Vipap Videm Krško, velká slovinská tiskárna, v níž český stát historicky drží majoritu. Velmi zjednodušeně: jde o dědictví ze zkrachovalé banky IPB. I balkánský podnik je nyní strategickou firmou, jeho hodnota se pohybuje kolem dvou miliard korun.

Upozornění na nové zařazení těchto firem je drobný, ale velmi zajímavý detail z pondělní zprávy Národního kontrolního úřadu (NKÚ). Jeho lidé se zaměřili na to, jakým způsobem vybraná česká ministerstva spravují firmy s majetkovou účastí státu.

NKÚ: K odpovědi se nedostaneme

Kontroloři z NKÚ hledali mimo jiné odpověď, proč se výše zmíněné firmy ocitly mezi strategickými. Marně, ke klíčovým informacím z firem se dostat nemůžou.

„Rozšířením okruhu společností s majetkovou účastí státu, které ministerstvo považuje za strategické, jsme se sice zabývali, ale odůvodnění, se kterým byly dané společnosti zařazeny mezi strategické podniky, jsme prověřit nemohli, protože vzhledem ke své současné působnosti nemůžeme kontrolovat hospodaření zmíněných společností,“ vysvětlila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Z vyjádření resortu financí plyne, že na jeho původních záměrech s firmami se nic nezměnilo. Pouze jim chce věnovat větší péči – ať už kvůli potenciální problémovosti či rozsahu majetku, který třeba v případě Korada může dosahovat až stovek milionů korun. V případě slovinské tiskárny už jde o miliardy.

Firmy dostal do rukou odbor strategických majetkových účastí a podle úředníků došlo pouze k logickému uspořádání agendy výkonu akcionářských práv a centralizaci pod jeden útvar.

„V této souvislosti je nutno jako ‚strategické‘ chápat buď společnosti s významnou majetkovou účastí nebo ty, které z pozice ministerstva financí jako vlastníka vyžadují maximálně aktivní přístup, ať už z důvodu významnosti vzhledem k hodnotě aktiv, nebo aktivní podnikatelské činnosti,“ uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.

OČIMA NKÚ

„Z přehledů potřebného a nepotřebného majetku ve správě MF, které byly zpracovány na základě jednoho z úkolů stanoveného v části 1.7 Vlastnická politika státu v materiálu schváleném usnesením vlády ČR ze dne 16. ledna 2013 č. 39, plyne, že za strategické majetkové účasti považovalo MF v dubnu 2013 celkem 11 majetkových účastí, v září 2013 jen osm a v dubnu 2014 celkem 17. V roce 2014 byla mezi majetkové účasti strategického významu zařazena nově nabytá majetková účast ve společnosti Kongresové centrum Praha, a.s.“

z nálezu NKÚ uveřejněném 14. 12. 2015

Firmy čekají různé osudy. Stát si podle všeho ponechá karlovarský hotel Thermal, o jehož prodeji před časem uvažoval a s jehož hospodařením nebyl spokojený. Možná i proto se na seznamu strategických společností ocitla akciovka Thermal-F, která hotel spravuje.

Jiné „strategické“ podniky zase brzy čeká zánik. Třeba Centrum-F, který se podle obchodního rejstříku zabýval pronájmem bytů či jiných nemovitostí a spadal pod Fond národního majetku. Nyní je v likvidaci a podle ministerstva financí do konce roku skončí.

„Tyto společnosti rozhodně nelze do doby jejich likvidace či zániku ignorovat. I tento proces musí být řízený, aby byl přínosným a efektivním řešením. Majetkové účasti byly převedeny pod jeden útvar, který disponuje odbornými znalostmi a kompetencí a jehož aktivní přístup k výkonu akcionářských práv přinesl i nemalé snížení nákladů,“ uvedl mluvčí Žurovec.

Tvrdí, že například společnosti Imob – která jako předmět podnikání také uvádí třeba pronájmy nemovitostí - z výše zmíněné skupiny Galileo Real po zařazení mezi „strategické“ společnosti klesly vstupy na polovinu.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!