Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nestlé dala orangutanům pauzu, Greenpeace se raduje

Ekonomika

  19:14
Společnost Nestlé se připojila ke koalici, která vyzývá k moratoriu na ničení deštných lesů za účelem získávání palmového oleje. Na problém upozornila organizace Greenpeace, podle níž ohrožuje drancování indonéských deštných pralesů další existenci vzácných orangutanů, jimž jsou domovem.

Spot Greenpeace zabral, Nestlé podporuje moratorium na ničení deštných pralesů. foto: Reprofoto

Společnost Nestlé včera oznámila své partnerství s organizací The Forest Trust. Ve spolupráci s ní firma stanovila pravidla pro zodpovědné získávání surovin a materiálů. Díky tomu by mělo postupně skončit ničení deštných pralesů kvůli zakládání plantáží na pěstování palmového oleje, používaného mimo jiné při výrobě čokolády. Právě proti drancování pralesů protestovala poslední dva měsíce mezinárodní kampaní organizace Greenpeace.

Greenpeace kritizovala Nestlé, že používá i palmový olej od indonéského producenta Sinar Mars, který podle organizace neustále expanduje do indonéských pralesů a rašelinišť. Výsledkem je podle Greenpeace skutečnost, že Indonésie patří mezi země s nejvyšší mírou devastace pralesů na Zemi. V emotivním spotu pak Greenpeace vyzývala Nestlé, aby ničení deštných pralesů zastavila.

"V dubnu 2010 Sinar Mas oznámil, že najal dva nezávislé auditory, aby prozkoumali obvinění vznesená Greenpeace. Audit nyní probíhá a Nestlé je součástí výboru, který jej dozoruje. Pokud se obvinění potvrdí a pokud nebudou přijaty odpovídající akční plány, Nestlé je rozhodnuta zajistit, aby naši dodavatelé nenakupovali palmový olej od Sinar Mas pro jakékoli naše závody," uvedla včera Nestlé ve své zprávě, kterou LN poskytl ředitel vnějších vztahů jejího českého zastoupení Martin Walter.

Firma dále uvedla, že její závazek dosáhnout do roku 2015 stoprocentní udržitelnost palmového oleje, tedy získávat výhradně certifikovaný palmový olej, jenž nevznikl na úkor pralesů, se jí daří plnit rychleji, než předpokládala. "V roce 2010 bude certifikáty pokryto již osmnáct procent všech našich nákupů palmového oleje a očekáváme, že již v roce 2011 dosáhneme padesátiprocentní certifikace všech našich nákupů palmového oleje," stojí ve zprávě Nestlé. Cílem firmy je přitom podle její deklarace dosáhnout moratoria na ničení tropických deštných lesů. Nestlé však také uvedla, že nakupuje jen 0,7 procenta celkové produkce palmového oleje.

Greenpeace dnes aktivitu koncernu ocenila. "Jsme rádi, že Nestlé konečně dopřeje orangutanům pauzu a vyzýváme další mezinárodní řetězce jako Carrefour a Wall-Mart, aby učinily totéž. Od začátku naší kampaně kontaktovaly Nestlé statisíce lidí, mezi nimi i spotřebitelé z České republiky, aby jejímu vedení sdělily, že nehodlají kupovat výrobky mající vazbu na ničení deštného pralesa," tvrdí Pat Venditti, vedoucí lesní kampaně Greenpeace International.

"Opatření Nestlé vysílá jasný signál společnosti Sinar Mas i ostatním firmám okolo průmyslu palmového oleje, že ničení deštných pralesů již není na globálním trhu dále akceptovatelné. Je třeba, aby se firmy začaly chovat slušně a přešly k implementaci moratoria na odlesňování deštných pralesů a zavedení úplné ochrany rašelinišť," dodala Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!