Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevidomý whistleblower Závodský bude pod Babišem krotit hazard

Ekonomika

  11:27
PRAHA - Ondřej Závodský, známý whistleblower a neúspěšný kandidát lidovců do poslanecké sněmovny, se oficiálně stal náměstkem ministra financí Andreje Babiše (ANO). Bude dohlížet na loterie a hospodaření s majetkem státu. Další posilou do Babišova týmu je Jiří Nováček. Ten bude mít na starost personální odbor, rozpočet úřadu společně s veřejnými zakázkami, hospodářskou správu, bezpečnost a krizové řízení.

Právník Ondřej Závodský foto: MAFRA - Michal Růžička

Závodský dosud působil jako právník příspěvkové organizace ministerstva vnitra. Poté, co opakovaně upozorňoval na různé podezřelé smlouvy například na Zařízení služeb. V září 2010 byl přechodně sesazen na pozici řadového referenta.

V březnu 2011 byl za svůj postoj ke korupci a rozkrádání veřejného majetku oceněn Nadačním fondem proti korupci. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a loni v září se na kandidátce KDÚ-ČSL neúspěšně usiloval o zvolení poslancem.

Rozhovor s Ondřejem Závodským

Jiří Nováček působil od roku 2005 na ministerstvu pro místní rozvoj, naposledy jako náměstek pro řízení úřadu a veřejné zakázky.

Zároveň Babiš odvolal z funkce náměstka Radoslava Bulíře, který však v resortu zůstává a vrací se na pozici ředitele odboru pro rozvoj informačních technologií.

Hledá se zástupce ČSSD

Již na počátku února se novými náměstky ministerstvu financí stali Lukáš Wagenknecht pro finance, audit a provoz a Simona Hornochová pro daně. Dalšími náměstky na ministerstvu jsou Radek Urban pro finanční trhy, Jan Gregor pro veřejné rozpočty a Eva Anderová pro mezinárodní vztahy.

Změny na pozicích náměstků budou zřejmě ještě pokračovat. ČSSD navrhovala Babišovi již dříve na ministerstvo financí jako náměstka středočeského radního Jiřího Peřinu (ČSSD).

Babiš ho ale odmítl a pozici obsadil právě Hornochovou. Následně se šéfové ČSSD a ANO Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš se dohodli na obsazení politické funkce náměstka na ministerstvu financí. Dosud ovšem není jeho jméno známo.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat