Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dianin červený svetr s černou ovcí se vydražil za více než milion dolarů

Diana, princezna z Walesu, ve svetru s černou ovcí (červen 1981 foto: Getty Images

V aukci v New Yorku se za 1,14 milionu dolarů (26,3 milionu Kč) vydražil červený svetr s ovečkami, který na sebe ještě před svatbou oblékla princezna Diana a zpopularizovala jej natolik, že se prodává dodnes.
  7:09

Podle televize CNN jde o nejvyšší cenu, za kterou byl kdy tento oděv vydražen. Dosud rekord držel olivově zelený svetr frontmana kapely Nirvana Kurta Cobaina, který se v roce 2019 vydražil za 334 000 dolarů (7,5 milionu Kč)

Odhadovaná cena Dianina svetru byla 50 000 až 80 000 dolarů (1,1–1,8 milionu Kč). Aukce začala 31. srpna a nejvyšší nabídka se až do posledních minut dražby držela pod hranicí 200 000 dolarů (4,5 milionu Kč). Jméno kupce aukční síň Sotheby’s nezveřejnila.

Svetr značky Warm & Wonderful, na kterém jsou řady bílých ovcí a jediná černá, měla na sobě Diana v roce 1981, když se šla podívat, jak princ Charles hraje zápas v pólu. Fotografie snoubenky následníka trůnu na titulní straně nedělníku posléze pomohla zakladatelkám značky Sally Muirové a Joanně Osborneové k úspěchu.

Právě Osborneová v březnu originální svetr objevila na půdě, protože princezna Diana jí ho kvůli poškozenému rukávu poslala na opravu. Místo opraveného ale dostala zbrusu nový.

Vzor svetru je často popisován jako symbol Dianina místa v královské rodině. Módní historici se však domnívají, že se Diana tímto kouskem, který si oblékla měsíc před svatbou s tehdejším princem Charlesem, nesnažila vyslat žádný vzkaz, na rozdíl například od ikonických malých černých šatů „pomsty“, které si na sebe vzala v roce 1994 po rozchodu, píše BBC.

Autoři: ,