Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku meziměsíčně klesla, za trendem stojí sezonní práce

ilustrační snímek foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Nezaměstnanost se v květnu se meziměsíčně snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254 000 lidí, o 7 790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil. Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR.
  10:01aktualizováno  10:28

V meziročním srovnání nezaměstnanost v Česku o 0,3 procentního bodu stoupla – loni v květnu dosáhla 3,2 procenta a uchazečů o práci bylo tehdy o 18 400 méně než ve stejném období letos.

V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, podle této metodiky dosáhla 2,7 procenta, přičemž průměr EU činil šest procent. V předchozích měsících vykazovalo Česko nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech unijních zemí.

Pracovní trh ovlivňují sezonní práce

Nezaměstnanost v Česku naposledy stoupla letos v lednu, a to na 3,9 procenta, v únoru stagnovala, od té doby se snižuje. Sezonní práce budou pokračovat i v dalších měsících, nezaměstnanost by tak mohla ještě dál klesat. „Přesto lze očekávat, že i přes aktuální stabilizaci mohou trh práce nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny, a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině,“ upozornil Úřad práce ČR.

„Pracovní trh nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, hotelnictví, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci Úřadu práce ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,“ komentoval vývoj nezaměstnanosti v Česku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce momentálně hledají na letní sezonu brigádníky v pohostinství, gastronomii či prodejnách, pomocníky ve výrobě, pokojské, číšníky a servírky v rekreačních resortech, případně sezonní pracovníky na koupalištích a ve stáncích, uklízeče nebo brigádníky v lesnictví nebo zahradnictví. Dlouhodobě mají zájem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích, poptávka přetrvává i po kvalifikovaných řemeslnících.

Vede Ústecký kraj

Nejvyšší nezaměstnanost byla v květnu znovu v Ústeckém kraji, a to 5,3 procenta, následoval Moravskoslezský kraj, kde činila 4,8 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Jihočeském, Zlínském kraji a v Kraji Vysočina, kde dosáhla shodně 2,5 procenta.

Mezi okresy byla na konci uplynulého měsíce nejnižší podíl nezaměstnaných v okrese Praha-východ a na Pelhřimovsku, kde byla 1,5 procenta, v Praze-západ činila 1,6 procenta. Na druhém konci žebříčku se umístil již tradičně okres Karviná, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 procenta, na Mostecku 6,9 procenta a na Chomutovsku 6,2 procenta.

Během května se na Úřadu práce ČR nově evidovalo 32 704 lidí, proti minulému měsíci o 900 víc. Naopak z evidence odešlo 40 494 uchazečů, to je o 3105 méně než v dubnu.

Ke konci května nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce 285 692 volných pracovních míst, o 1162 více než v dubnu a o 51 639 méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadalo v ČR v průměru 0,9 uchazeče o zaměstnání. Nejvíce je to na Karvinsku, a to 10,3 uchazeče.

Podporu pobíralo necelých 72 tisíc lidí

Úřady práce evidovaly ke konci minulého měsíce celkem 253 893 uchazečů o práci, z toho 229 749 takzvaně dosažitelných, tedy těch, kteří mohli ihned nastoupit do práce. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v květnu 71 911 lidí, což představuje přes 28 procent všech uchazečů o zaměstnání.

Ke konci května bylo v evidenci Úřadu práce ČR 16 788 ukrajinských občanů s dočasnou ochranou, kterou jim Česko udělilo kvůli napadení jejich země Ruskem, meziměsíčně o 669 méně. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání tvořili 6,1 procenta.

Podle dostupných zdrojů získalo v ČR od vypuknutí konfliktu do konce letošního května práci celkem 253 744 lidí z Ukrajiny pod dočasnou ochranou. Někteří se už vrátili zpátky domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci předchozího měsíce pracovalo na území Česka 99 374 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou, uvedl Úřad práce ČR.

K 1. dubnu bylo v Česku podle údajů ministerstva vnitra zhruba 325 700 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.