Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

BEERCROFT: Doktore, cítím se zvláštně. Vypadá to jako optimismus

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Reuters

V podstatě jsem nic podobného necítil celé ty čtyři roky od pádu Lehman Brothers.

Dovolte mi objasnit mé tvrzení. Rozhodně si myslím, že globální ekonomika (zejména Evropa a Japonsko) mají stále obrovské problémy, které by měly být řešeny a že vše, co vidíme v Evropě, je na první pohled monstrózní, avšak zbytečné cvičení, jehož výsledkem je spíše odkládání než řešení problému.

Chtěl bych také dodat, že můj optimismus má jasně definované hranice, a to jak z hlediska trhů, tak z hlediska doby svého trvání.

Jak takhle ležím u psychiatra na gauči, dostávám pocit, že bych se měl podělit o příčiny tohoto podivného stavu své mysli. Za prvé: Dragiho tvůrčí koncepce vedení Evropské centrální banky je naprosto odlišná od koncepce vedení jeho předchůdce Tricheta.

Charakterizují ji následující znaky: evropské banky brodící se v moři likvidity, trend snižování úrokových sazeb a plán Evropské centrální banky v neomezené míře skupovat dluhopisy členských států, který se zdá, že nebude v rozporu se smlouvami o EU, které zakazují financování členských zemí.

Merkelová zmiňuje dosud nemyslitelné

Za druhé: Angela Merkelová minulý víkend poprvé zmínila do té doby něco naprosto nepředstavitelného. Německo je připraveno přijmout ztráty z budoucího odpisu řeckého dluhu veřejným sektorem, čímž by Řecku bylo umožněno konečně dosáhnout vysněných 120% dluhu v poměru k HDP před tím, než bude úplně pozdě.

Toto je hodně těžký kalibr zvláště od takového mistra kompromisů, jakým Merkelová bezesporu je. Zároveň nám tato skutečnost ilustruje, že si je stoprocentně jistá tím, že německý lid stojí za ní v jejím neochvějném odhodlání zachránit euro.

Ve světle těchto komentářů a samozřejmě pokud bude znovu zvolena (což předpokládám), si umím velice živě představit, že v blízké budoucnosti vstoupí do tábora podporující Eurobondy založené na společné a velice přísně definované zodpovědnosti všech podílejících se států.

Fiskální útes....

Za třetí: fiskální útes v USA. V podstatě si myslím, že se bude doslova jednat o mnoho povyku pro nic nebo přinejmenším, že se výsledek vyjednávání ani zdaleka nepřiblíží obavám trhu, jehož očekávání jsou někde mezi hodně špatnou a nejhorší variantou. Bez tohoto stínu visícího nad námi by akcie vykazovaly výrazně vyšší růst stimulovaný nekonečným emitováním peněz ze strany FEDu a dolaru by byl zároveň výrazně silnější.

A co jsou tedy ty přesně definované hranice mého optimismu? Tak za prvé bych viděl příklon k rizikovým aktivům – akcie (zhruba 10% nárůst), kurzy EUR/USD a GBP/USD (nárůst o 5 až 10%) a dokonce i výnosy z bezpečných německých a amerických dluhopisů porostou. Na jak dlouho?

Možná tři měsíce, dokonce i v tomto stavu polovičního pomatení.  Na druhou stranu nemůžu se zbavit obav, že Izrael napadne Irán, a jaké mohou být dopady ze socio–politických otřesů v jižní Evropě.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Velká SUPERHERO soutěž: Vyhrajte 4 krabice speciální edice Pampers Pants
Velká SUPERHERO soutěž: Vyhrajte 4 krabice speciální edice Pampers Pants

Nenechte si ujít superhrdinskou soutěž o novou edici Pampers Pants. 10 výherců získá velkou zásobu super praktických plenek – natahovacích...