Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelovka budí rozpaky, Ostromová není ekonomka a vědci ji neznají

Ekonomika

  10:22
PRAHA - Elinor Ostromová není ekonomka, upozorňuje Steven Levitt, Oliver Wiliamson si Nobelovu cenu za ekonomii zaslouží, ale nad Elinor Ostromovou se budou ekonomové ušklíbat. Tak shrnul své názory na letošní laureáty prestižního ocenění Steven Levitt, který vyučuje ekonomii na Chicagské univerzitě a proslavil se svou knihou Freakonomics.

Elinor Ostrom foto: AFP

"Když jsem počátkem devadesátých let studoval na MIT, sázelo se na Nobelovu cenu na každém rohu. Tři roky po sobě jsem tipoval Olivera Williamsona. Tehdy byly jeho výzkumy velice populární.

Ekonomové o nich mluvili jako o obrazoboreckém příspěvku ekonomické vědě, ale studenti se moc nesnažili ho následovat (zřejmě by byli od podobného kroku dokonce odrazováni)," napsal Levitt ve svém blogu na internetových stránkách New York Times.

Měl ji dostat už dávno
Podle Levitta je překvapivé, že Williamson získal Nobelovu cenu za ekonomii až teď, neboť po patnácti letech je jeho práce už tak trochu zapomenuta. "Zdá se mi, že ekonomové o ni mluví méně a méně, minimálně v kruzích, kde se pohybuji já. Myslím, že asistující profesoři ekonomie o něm stěží slyšeli. Starší generace ekonomů však zřejmě jeho ocenění zatleská," dodává Levitt.

Když je všechno všech

Ostromová (76) získala Nobelovu cenu za studium kolektivní správy omezených veřejných zdrojů, jako jsou lesy, ryby nebo podzemní voda.

Ve své práci dokazuje, že kolektivní správa může fungovat, přestože ekonomická teorie dosud tvrdila opak a u veřejných zdrojů doporučovala buď privatizaci nebo kontrolu státu.

V případě druhé nobelistky je přísnější. "Reakce ekonomické obce na ocenění Elinor Ostromové bude zřejmě jiná. Důvod? Kdybyste před vyhlášením Nobelovy ceny udělali průzkum mezi ekonomickými akademiky a zeptali se jich, kdo je Elinor Ostromová a na čem pracovala, pochybuji, že více než jeden z pěti oslovených ekonomů by dokázal odpovědět. Sám bych v takovém testu neuspěl," přiznává Levitt a dodává, že si musel najít její životopis na Wikipedii.

"Dokonce ani po přečtení příslušného hesla jsem si nedokázal vybavit, že bych o ní slyšel mluvit nějakého ekonoma. Je to politoložka vzděláním i profesionální dráhou – jedna z nejoceňovanějších ve svém oboru. Je ostuda, že ji neznám, ale je to i důkaz, jak pevné jsou hranice mezi jednotlivými odvětvími sociálních věd," tvrdí Levitt.

Horší než Obama
Podle jeho názoru se bude ekonomická obec proti ocenění Ostromové bouřit víc, než se "republikánům protiví mírová cena pro Obamu".

Podnikový mikrosvět

Oliver E. WilliamsonOliver Williamson (77) svou profesionální kariéru zasvětil studiu firem jako specifickému prostředí pro provádění ekonomických transakcí mimo trh.

"Ekonomové chtějí, aby to byla ekonomická cena (nakonec i ekonomové jsou sobečtí)," popisuje Levitt, co se ekonomům nebude líbit. Ocenění Elinor Ostromové však podle jeho slov především ukazuje, že Nobelova cena za ekonomii už není skutečnou cenou za ekonomické bádání, ale cenou za výzkum v oblasti sociálních věd.

Svůj příspěvek na blogu Freakonomics, který nese jméno ekonomického bestselleru napsaného Levittem a Stephenem Dubnerem, uzavírá upozorněním, že v žádném případě rozhodnutí udělit Nobelovu cenu Ostromové nekritizuje.

"Ekonomové určitě nemají monopol na na talenty v sociálních vědách – jen to nebude mezi mými kolegy moc populární rozhodnutí."

Levittovo tvrzení potvrzuje i Edmund Phelps, který získal Nobelovu cenu za ekonomii před třemi lety. "Práci Elinor Ostromové moc neznám," řekl v rozhovoru pro stanici Blomberg Television.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat