Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelovku za ekonomii získali Holmström a Hart. Upozornili na nástrahy smluv

Ekonomika

  11:55
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali britsko-americký ekonom Oliver Hart a Fin působící rovněž v USA Bengt Holmström. Ocenění dostali za svůj příspěvek k teorii kontraktu, tedy způsobům, jímž ekonomičtí aktéři uzavírají vzájemné smlouvy.

Finský profesor Bengt Holmstrom z Massachusetts Institute of Technology MIT během semináře v Helsinkách foto: Reuters

Jejich práce vrhá světlo na to, jak se mohou aktéři s rozdílnými zájmy dohodnout na vzájemně prospěšném řešení, oznámila v pondělí Královská švédská akademie věd.

Hart (68) je profesorem ekonomie na Harvardově univerzitě. Holmström (67), který je původem příslušník švédské menšiny ve Finsku, působí jako profesor ekonomie a managementu na Massachusettském technologickém institutu.

Finský profesor Bengt Holmstrom z Massachusetts Institute of Technology MIT...
Britsko-americký ekonom Oliver Hart získal Nobelovu cenu za příspěvek k teorii...

Oba ekonomové podle akademie vytvořili nové teoretické nástroje, které slouží lepšímu pochopení kontraktů v ekonomice a v životě a umožňují vyhnout se nástrahám v podobě smlouvy.

„Jejich práce pokládá intelektuální základy pro tvorbu politiky a institucí v celé řadě oblastí, od zákonů o bankrotech po politické zřízení,“ uvedla akademie. Oba ekonomové podle jejího sdělení vytvořili nové teoretické nástroje, které slouží lepšímu pochopení kontraktů v ekonomice a v životě a umožňují vyhnout se nástrahám v konkrétních podobách smluv.

Moderní ekonomika je založena na nespočetném množství smluv, mezi něž patří například smluvní vztahy mezi akcionáři a vedením firmy, mezi pojišťovnou a klientem nebo mezi státními subjekty a jejich dodavateli, uvádí se ve sdělení.

Oba letošní laureáti rozpracovali všeobecný rámec pro analýzu řady různých problémů v návrzích smluvních vztahů. Jde například o to, jak svázat plat šéfa firmy s výkonem nebo jak efektivně privatizovat činnosti veřejného sektoru.

Holmström od 70. let zásadně přispěl k poznání problému zastupovaného a zástupce, a tím například ukázal, jak svázat plat šéfa firmy s jejími výsledky, Hart zase od 80. let rozpracoval teorii neúplných kontraktů, kdy není možné, aby smlouva pamatovala na každou eventualitu, takže je nutné optimálně stanovit práva na kontrolu.

Jeho práce pomohla lépe pochopit, kdy by měly veřejné služby a instituce jako školy nebo věznice být v soukromých a kdy ve veřejných rukou, nebo které typy firem a za jakých podmínek by se měly sloučit.

Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje ji až od roku 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka.

Komentáře ekonomů

Tento podobor ekonomické vědy ovlivňuje řadu oblastí lidské působnosti, od správy firem a podniků po ústavní právo. Z jejich teorií vycházejí ale také třeba pojišťovny, když sjednávají povinné ručení, akcionářské valné hromady, jež schvalují bonusová schémata příslušnému managementu, nebo politici, kteří se chtějí informovaně rozhodnout, zda tu či onu dosud veřejnou službu mají privatizovat a za jakých podmínek," řekl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Bezprostředností praktického přesahu tak dílo letošních laureátů ceny za ekonomii podle něj předčí práce mnohých jejich předchůdců.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek letošní vítěze, kteří se věnují teorii řízení korporací a jevů s tím souvisejících, včetně morálního hazardu, vidí stále jako určitou reflexi finanční krize roku 2009.

Regulátoři učinili nebo dosud činí mnohdy kontroverzní kroky, které mají zabránit opakování této krize. Je žádoucí podívat se na takové kroky očima ekonomické teorie a oddělit je od čistě politické objednávky, dodal.

Analytik poradenské společnosti Deloitte David Marek připomněl, že za podobnou problematiku v roce 1972 bral Nobelovu cenu Kenneth Arrow. V příbuzných oblastech pátrali také držitelé Nobelových cen z let 2007 a 2009, Eric Maskin a Elinor Ostromová.

Autor:

Mohlo by vás zajímat