Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nobelovku za ekonomii získali opět Američané: Shapley a Roth

Ekonomika

  13:07aktualizováno  15:42
STOCKHOLM - Nobelovu cenu za ekonomii získali američtí ekonomové Alvin Roth a Lloyd Shapley. Obdrželi ji za za teorii stabilních tržních alokací a uspořádání trhu. Skončila tak letošní série udělování těchto prestižních ocenění.

Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2012 dostali Američané Alvin Roth (vlevo) a Lloyd Shapley (vpravo). foto: Reprofoto

Výzkum Rotha a Shaleyho přispěl k poznatkům o tom, jak porovnávat rozličné ekonomické proměnné jako například studenty se školami či dárce orgánů s pacienty. Oběma vědcům akademie přiznala zásluhy za „teorii tržních alokací a praktické návrhy podoby trhů“.

Matematik a ekonom Shapley (89) využil teorie her ke studiu a srovnávání různých přiřazení tak, aby byly výsledky přijatelné pro všechny. Spolu s již zesnulým Davidem Galem vyvinul algoritmus, který zajišťoval vždy stabilní přiřazení a omezoval motivaci subjektů k manipulování s tímto procesem.

Dodatečná cena

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Založila ji až v roce 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka Sveriges Riksbank.

Analyzovali spolu například modelové párové přiřazení mezi deseti muži a deseti ženami při respektování jejich individuálních preferencí.

Roth (60), který stejně jako Shapley působil zejména na poli teorie her, na Shapleyho a Galeovu teorii navázal sérií empirických studií. Přispěl k úpravám přiřazovacích postupů tak, aby noví lékaři byli vhodně přiřazeni k nemocnicím, studenti ke školám a pacienti k dárcům orgánů.

Pro New York a Boston pak vypracoval nové postupy pro optimální přiřazení absolventů základních škol do středních škol. Roth byl také jedním ze zakladatelů programu směny ledvin v Nové Anglii.

ČTĚTE TAKÉ:

Program vycházel ze spárování dárců a příjemců ze dvou původně nekompatibilních párů na dva vzájemně kompatibilní a později se rozšířil na vícestranné směny. Umožnil tím v rámci přísné americké legislativy překonat biologické překážky u ochotných, ale nekompatibilních dárců, a vedl k tomu, že zdravou ledvinu mohlo získat mnohem více lidí.

Doufám, že studenti budou dávat větší pozor

„I když oba badatelé pracovali nezávisle na sobě, spojení Shapleyho základní teorie s Rothovým empirickým zjišťováním, experimenty a praktickými návrhy vytvořilo rozvinuté pole výzkumu a vedlo ke zlepšení řady trhů,“ uvedl Nobelův výbor.

Rotha, který působí na Harvardově univerzitě a nyní hostuje v Kalifornii na Stanfordu, zastihl telefonát Nobelova výboru ve spánku. „Jsem si jistý, že dnes ráno budou mí studenti ve škole dávat větší pozor,“ řekl Roth telefonicky na tiskové konferenci ve Stockholmu. „Ještě žádné plány nemám, napřed si dám kávu,“ odpověděl na otázku, jak cenu oslaví.

Oznámením Nobelovy ceny za ekonomii dnes končí letošní série udělování těchto prestižních ocenění.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni se o ocenění také podělili dva Američané Thomas Sargent a Christopher Sims za empirický výzkum příčin a důsledků v makroekonomice.

Oba rozvinuli teorii očekávání a osvětlili zejména způsoby reakce ekonomických činitelů jako firem a domácností na změny politiky vlády nebo centrální banky.

Peněžní odměna spojená s Nobelovými cenami je letos kvůli hospodářským potížím poprvé o 20 procent nižší než obvykle. Místo deseti milionů švédských korun (zhruba 29 milionů Kč) se laureáti musejí spokojit s osmi miliony.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...