Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nokia potřebuje Android, hlásá její exmanažer. Založil značku Newkia

Ekonomika

  7:00
SINGAPUR - V den, kdy Microsoft oznámil koupi finské Nokie, založil její bývalý vrcholný manažer vznik nové značky – Newkia. Thomas Zilliacus, který v devadesátých letech šéfoval Nokii na asijsko-pacifických trzích, nyní do své společnosti láká nespokojené zaměstnance bývalé mobilní jedničky. Zaměřit se chce na chytré telefony s operačním systémem Android.

Thomas Zilliacus založil společnost Newkia. foto: montážLidovky.cz

Zilliacus šéfoval východoasijskému zastoupení Nokie v letech 1989 až 1993, tedy v dobách, kdy byly mobilní telefony ještě v plenkách. Další tři roky pracoval pro Nokii jako konzultant a s rostoucím finským gigantem spolupracoval i později, když založil investiční společnost Mobile FutureWorks. S ní se před rokem pokoušel Nokii ovládnout. Neúspěšně.

Kritik sbližování padající finské hvězdy s Microsoftem pod vedením Stephena Elopa, který do Nokie přišel právě z amerického softwarového gigantu, tvrdí, že sázka na operační systém Windows Mobile nemůže vyjít.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zákazníci prostě nechtějí Windows, protože nemá vlastní ekosystém, pro tuto platformu neexistuje dost aplikací a podpory, která je dnes pro uživatele klíčová,“ řekl Fin serveru ZDNet, který o nové firmě informoval jako první. Problém je podle Zilliacuse také v tom, že značka Microsoft není pro vývojáře tak „sexy“ jako Android nebo iOS od Apple.

Značka Newkia se zaměří na Android, tedy operační systém společnosti Google. Založena byla v Singapuru chvíli poté, co Nokia oznámila prodej své mobilní divize Microsoftu. „Ten den Nokia ve Finsku zemřela a nová se narodila v Newkii. Vím, že stávající zaměstnanci dychtí vyvíjet pro Android a možná se k nám přidají,“ věří Zilliacus s tím, že malý tým bývalých zaměstnanců Nokie už se mu podařilo sestavit.

Do roku chce pod značkou Newkia vstoupit na asijský trh s prvním modelem chytrého mobilního telefonu s Androidem. Technologické a vývojové centrum má sídlit ve Finsku, výrábět se bude v Asii.

Co se dělo, když Nokia rostla a padala - část druhá

Co se dělo, když Nokia rostla a padala - část druhá

„Doba se mění, nyní už nepotřebujete vlastní továrny, jako měla Nokia. Výrazný podíl na trhu můžete získat rychle se správným produktem a konceptem,“ představil Zilliacus své plány. Jako příklad uvádí čínskou firmu Xiaomi, která představila první telefon před rokem a na domácím trhu už porazila americký Apple.

Co se dělo, když Nokia rostla a padala - část druhá

Co se dělo, když Nokia rostla a padala - část druhá

Zaměstnanci Nokie, které hodlá podnikatel do své firmy přetáhnout, mají prý mají velký potenciál a důležité know-how. Podle Zilliacuse už v roce 2003 severská firma vytvořila prototyp telefonu podobný iPhonu. Ten se přitom začal prodávat až o čtyři roky později. „Odmítli ho, protože si mysleli, že něco takového na trhu neuspěje. Někde v šuplíku ten prototyp ještě mám,“ dodává Zilliacus.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat