130 let

Německo plánovalo, že postupně zavře jaderné a uhelné elektrárny a bude produkovat elektřinu převážně z obnovitelných zdrojů, přičemž výpadky měl vykrývat právě levný plyn dodávaný z Ruska. | foto: Reuters

Útok potápěčů nebo ponorky? Po potížích obou plynovodů Nord Stream přibývá spekulací

Ekonomika
  •   9:19aktualizováno  9:45
Po poklesu tlaku v plynovodu Nord Stream 2 se v pondělí večer objevily podobné potíže i na vedení Nord Stream 1. Německé úřady hledají příčiny a naznačují, že dva podobné incidenty v tak krátkém čase mohou být jen těžko náhoda.

Podle listu Tagesspiegel se vyšetřování ujaly spolkové bezpečnostní úřady. Na přesné výsledky však bude nutné si ještě nějaký čas počkat, průzkum totiž bude nutné provést na mořském dně. Obě větve Nord Streamu totiž leží na dně Baltského moře.

Časový souběh, kdy se závady na plynovodu objevily na více místech prakticky během jednoho dne, je ovšem podezřelý. „V naší fantazii už není žádný jiný scénář, než cílená akce,“ řekl německému listu zasvěcený zdroj „Všechno ukazuje, že to nebyla náhoda,“ dodal.

Nord Stream 2

Koordinované poškození plynovodu pod mořskou hladinou není ovšem triviální záležitost dovozuje Tagesspiegel. Podílet by se na něm musely buď vycvičené týmy potápěčů, nebo ponorka, odvolává se deník na další anonymní zdroje ze spolkových úřadů.

Němečtí vyšetřovatelé spekulují o dvou možných variantách. Jedna z nich by mohla být akce ukrajinských agentů, kteří by takto vyřadili plynovodní spojení Německa s Ruskem a jako případnou zásobovací trasu ponechali jen plynovod Jamal vedoucí přes Polsko nebo potrubí přes Ukrajinu.

Ve hře je ale naopak i tzv. „false flag“ operace Rusů, kteří by se mohli pokusit sabotáž na Ukrajince jen „hodit“ a sami pak těžit z případného růstu cen způsobeného další nejistotou.

Oficiálně zatím německé úřady nic konkrétního nepotvrdily. „Jsme v kontaktu s příslušnými úřady a provozovatelem energetické infrastruktury a pracujeme na objasnění. V tuto chvíli příčiny poklesu tlaku neznáme,“ uvedla v pondělí večer mluvčí německého ministerstva hospodářství.

Podobně neurčité vyjádření poskytl i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Vyloučit se teď nedá žádná možnost,“ řekl novinářům v odpovědi na otázku, zda je příčinou poškození plynovodu sabotáž.

Švédská námořná správa pak vydala varování, v němž upřesnila počet úniků. „Na plynovodu Nord Stream 1 jsou dva úniky – jeden ve švédské ekonomické zóně a druhý v dánské ekonomické zóně. Jsou velmi blízko sebe,“ řekl mluvčí námořní správy SMA. Úniky byly zaznamenány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Úřad zároveň sdělil, že se snaží zajistit, aby se žádná loď nedostala příliš blízko k místu úniku.

Na aktuální dodávky plynu do Evropy nemá poškození Nord Streamu vliv. Větev Nord Stream 2 sice byla připravena k uvedení do provozu, nikdy k němu však nedošlo. A dodávky potrubím Nord Stream 1 Rusko ukončilo v srpnu s odvoláním na technické potíže.

25. ledna 2021

Autor: ven
  • Vybrali jsme pro Vás