Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa

Nová daň zdraží část pozemků o pětinu. Hlavně u rodinných domů

Stavba povolena. Orazítkovaný papír ale povoluje jen úpravy rodinného domu, nikoli demolici. foto: Lidovky.cz

Doporučujeme
PRAHA - Daň z přidané hodnoty ve výši 21 procent se má nově platit i ze stavebních pozemků, které jsou od ní dosud osvobozeny. Jde o pozemky, jež na stavbu nejsou připraveny, protože na nich nejsou inženýrské sítě, respektive sítě jsou přivedeny jen k jejich hranici.
  7:00

Desítky hodin bouřila Poslanecká sněmovna kvůli zvýšení příjmů dvou set poslanců. Snížení příjmu tisíců lidí táž sněmovna zařídila mávnutím ruky. Nakonec se zdanění stavebních parcel alespoň o rok odloží.

Novou daň, jejíž zavedení původně poslanci schválili od ledna 2015, zdůvodnilo ministerstvo financí tím, že jde jen o rozšíření definice stavební parcely tak, jak je v Evropské unii běžné.

„Předložili jsme vládě s navrženou účinností od 1. 1. 2015 novelu zákona o DPH, která obsahuje také některé změny s cílem zpřesnit a odstranit nejasnosti vyplývající ze změn účinných se zavedením nového občanského zákoníku od 1. 1. 2014. V novele je navrženo definovat stavební pozemek tak, aby byl přesněji naplněn cíl zákona a odstraněny možné nejasnosti,“ uvedla už dříve náměstkyně ministra financi Simona Hornochová. 

„K definici stavebního pozemku už nemusíte mít jen stavební povolení, ale i územní rozhodnutí a podobně. Na všechny tyto pozemky už nebude aplikováno osvobození,“ vysvětluje daňová poradkyně Věra Paštiková.

ČTĚTE TAKÉ:

Aktuálně je v Česku podle serveru Sreality.cz na prodej více než 20 tisíc stavebních pozemků. Z toho je zhruba 12 tisíc nezasíťovaných. Nepodléhají dani, po přijetí změny zákona by byly zdaněny.

„Například stavební parcely v Praze by se zdražily až o milion korun. Plátcům DPH by to nevadilo, ale zdražily by parcely pro rodinné domy. Ty kupují většinou fyzické osoby, které si žádnou daň neodečtou. A může dojít k tomu, že malí developeři, kteří realizují jen jeden projekt na parcele, budou krachovat, protože jejich projekt nikdo nekoupí,“ vysvětluje Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

Dvanáct tisíc naštvaných voličů

O dani rozhodnou za čtyři dny. Tato rizika si uvědomil senátor Jiří Oberfalzer (ODS) a navrhl odklad zavedení daně o rok.

„Musíme si představit, že někdo koupil pozemek bez DPH a nyní by prodával pozemek s DPH. To znamená, že přichází o pětinu té hodnoty. Má pak jedinou možnost: ten pozemek o pětinu zdražit,“ argumentoval Oberfalzer.

Senát proto novelu zákona Poslanecké sněmovně vrátil s tím, že má platit až od roku 2016, aby se trh stačil na zdražení připravit.

Poté si nejspíš i premiér Bohuslav Sobotka uvědomil, že 12 tisíc majitelů parcel na prodej je i dvanáct tisíc voličů.

„Já bych pokládal za rozumnější, kdyby se ty otázky, které se týkají daně z přidané hodnoty, vyřešily po Novém roce. Já myslím, že tady nebyla nějaká časová tíseň. Nezbude, než abychom svolali schůzi ještě do konce letošního roku a ten návrh ve sněmovně schválili,“ řekl k rozhodnutí horní komory Sobotka.

Podle premiéra má sněmovna změnu zákona o DPH vyřešit na mimořádné schůzi 22. prosince. Buď odsouhlasí senátní návrh a zdanění stavebních parcel se odloží na rok 2016, nebo o zákonu vůbec jednat nebude, a tak bude v příštím roce automaticky platit dosavadní stav.

„Tristní je, že se celá záležitost řeší na poslední chvíli a ani pár dní před koncem roku se neví, co bude platit,“ dodává Korec.

Nejdráže ve Varech

Nejdražší jsou Karlovy Vary. I bez nové daně jsou ceny stavebních parcel v Česku vysoké. Úroveň cen je tradičně nejvyšší v Praze, ale aktuálně nejdražší volná parcela je v Karlových Varech. 

Za osm set čtverečních metrů v centru města chce majitel 26,5 milionu korun, to znamená přes 32 tisíc korun za čtvereční metr. V Praze není volný pozemek levnější než 600 korun za čtvereční metr, do tisíce korun za čtvereční metr se přitom nabízejí jen tři parcely.

Ceny většiny stavebních pozemků se v české metropoli pohybují mezi pěti a deseti tisíci korun za čtvereční metr. Celkem je podle serveru Sreality.cz v Praze na prodej asi 570 parcel. To je extrémně málo, z celorepublikové nabídky to představuje necelá tři procenta. Přitom polovina veškeré výstavby bytů, kanceláří, skladů i nákupních center probíhá v Praze.

Drahé pozemky jsou v Brně, kde ceny dosahují až dvaceti tisíc korun za čtvereční metr, i v horském středisku Špindlerův Mlýn, kolem deseti tisíc korun za čtvereční metr se maxima pohybují v Jablonci nad Nisou a v Plzni.

Nejvíce volných stavebních pozemků na prodej je ve Středočeském kraji. Aktuálně tam je k mání přes pět tisíc parcel, čtvrtina republikové nabídky na portálu Sreality. cz. Větší množství parcel – více než tři tisíce – je ještě na Ostravsku. Nejméně pozemků, necelé čtyři stovky, nabízí Kraj Vysočina. 

Nejlevnější a nejdražší nabídky podle krajů:

Praha

Praha-Štěrboholy 1 490 000 Kč

Praha 5, Košíře 50 000 000 Kč

Středočeský kraj 

Kolín-Sendražice 105 560 Kč

Vestec, Vídeňská 50 000 000 Kč

Jihočeský kraj 

Meziříčí, okres Tábor 120 000 Kč

České Budějovice 5 200 000 Kč

Ústecký kraj 

Podbořany, okr. Louny 115 000 Kč

Teplice 10 000 000 Kč

Karlovarský kraj 

Toužim 95 000 Kč

K. Vary, Poděbradská 26 500 000 Kč

Plzeňský kraj 

Lesná, okr. Tachov 45 668 Kč

Plzeň - Bolevec 9 800 000 Kč

Liberecký kraj 

Vlastiboř, okr. Jablonec nad Nisou 200 000 Kč

Jablonec nad Nisou, Průběžná 35 000 000 Kč

Vysočina 

Humpolec, okr. Pelhřimov 327 460 Kč

Jihlava, náměstí Svobody 4 500 000 Kč

Jihomoravský kraj 

Stálky, okr. Znojmo 12 500 Kč

Brno, Nové Sady 32 000 000 Kč

Zlínský kraj 

Kateřinice, okr. Vsetín 65 000 Kč

Zlín-Kudlov 2 990 000 Kč

Olomoucký kraj 

Vlčice, okres Jeseník 180 000 Kč

Velká Bystřice, okr. Olomouc 3 250 000 Kč

Moravskoslezský kraj 

Český Těšín – Dolní Žukov 162 650 Kč

Ostrava, Poděbradova 12 700 000 Kč

Pardubický kraj 

Sezemice-Veská, okres Pardubice 29 000 Kč

Pardubice – Zelené Předměstí 10 900 000 Kč

Královéhradecký kraj 

Boharyně, okres Hradec Králové 199 000 Kč

Špindlerův Mlýn 11 900 000 Kč