Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nová linka z Prahy do Londýna. Společnost Smartwings bude od června létat na Heathrow

Letadlo skupiny Smartwings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo skupiny Smartwings. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Letecký dopravce Smartwings bude nově létat z Prahy do Londýna. Nová linka začne fungovat 3. června a v provozu bude čtyřikrát týdně. Ještě předtím obnoví další linky na Kanárské ostrovy. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Smartwings spolu s dceřinými ČSA plánují během letní sezony létat do 77 destinací.

Nová pravidelná linka do Londýna bude směřovat na letiště Heathrow. Létat bude vždy ve čtvrtek, pátek, neděli a pondělí, a to v různých časech. Letenky jsou podle dopravce už v prodeji.

Londýn byl před koronavirovou krizí nejvytíženější destinací letů z pražského letiště. V současnosti tam zatím létá pouze Ryanair.

Vedle toho Smartwings připravují obnovení dalších linek. Tuto středu dopravce obnoví spojení z Prahy na kanárský ostrov Lanzarote. Linka bude fungovat jednou týdně ve středu, od července pak každé úterý. Jde o čtvrtý z Kanárských ostrovů, kam Smartwings nabízejí pravidelné lety, každý týden aerolinky na ostrovy vypraví šest letů.

Jen v Česku se s prací v letectví musely rozloučit stovky pilotů a letušek.
Jen v Česku se s prací v letectví musely rozloučit stovky pilotů a letušek.

Během letní sezony, která potrvá až do října, plánují aerolinky společně s dceřinými ČSA z českých letišť pravidelné lety do celkem 77 destinací v Řecku, Španělsku, Itálii, Francii, Portugalsku, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Izraeli, Egyptě, Turecku, Tunisku, SAE, Kapverdách, Nizozemsku, Švédsku, Dánsku, Rusku, Maltě, Ukrajině, Velké Británii či Islandu. Obnovování linek ovšem bude záviset na vývoji pandemie koronaviru. Další lety dopravci plánují ze svých základen v Polsku, Francii, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech.

Smartwings i ČSA se kvůli koronavirové krizi a rušení letů ocitly v ekonomických problémech. Smartwings nyní čerpají úvěr od čtyř bank za dvě miliardy korun. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze by měli zajistit čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. Dluhy firmy jsou okolo 6,6 miliardy korun.

Na půjčku naopak nedosáhly dceřiné ČSA, které jsou nyní v úpadku. Ten na ně uvalil soud po jejich vlastním návrhu. Společnost eviduje nesplacené pohledávky za přibližně 1,8 miliardy korun, z toho miliardu v rámci neproplacených nebo nevyužitých letenek cestujících a zbytek pak společnost dluží dodavatelům. Podle firmy je cílem reorganizace společnosti s cílem její záchrany. ČSA i přes úpadek nadále létají.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...