Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová pravidla pro děti v autě

  11:07
Vozíte-li někdy děti autem, pozor! Končí platnost několika výjimek. Od 1. května musí být sedačka v každém autě, které je vybaveno bezpečnostními pásy.
Autosedačka - ilustrační foto.

Autosedačka - ilustrační foto. foto: Foto Profimedia.cz

Pokud ji ještě nemají, zbývá rodičům na nákup dětských autosedaček pro všechny své ratolesti už jen několik dní. Od 1. května totiž přestávají platit výjimky ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, týkajících se dětských zádržných systémů.

Až dosud platilo, že pokud počet přepravovaných dětí starších tří let přesahoval počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy nebo dětskými autosedačkami, mohly se děti při jízdě mimo dálnice a rychlostní silnice vozit na zadním sedadle bez použití zádržného systému. V praxi to mnoha lidem dovolovalo rezignovat na nákup dětských autosedaček a na většině silnic legálně převážet děti připoutané jen bezpečnostními pásy.

To se však nyní mění. Každé dítě menší než 150 cm a lehčí než 36 kg musí být od 1. května přepravováno v autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a výšce. Větší děti, přesahující alespoň jeden z uvedených limitů, lze i nadále přepravovat za použití bezpečnostních pásů. Uvedené povinnosti se vztahují na jízdu osobními automobily pro maximálně devět osob a nákladními automobily všech skupin.

Výjimka pro taxíky
Výjimkou stále zůstávají vozidla taxislužby při jízdě v obci. Při ní postačuje připoutání dítěte bezpečnostním pásem. V autobusech se musejí připoutat děti starší tří let, pokud je autobus pásy vybaven.

Děti v autě od 1. května 2008

Osobní a nákladní auta s bezpečnostními pásy na všech sedadlech
* Děti musejí být umístěny v autosedačkách vzadu nebo na sedadle vedle řidiče.
* Pokud jsou na zadních sedadlech instalovány už dvě autosedačky a třetí se tam nevejde, může se třetí dítě starší 3 let v osobních autech a v nákladních vozidlech do 3500 kg přepravovat připoutané pásem.

Osobní a nákladní auta s bezpečnostními pásy pouze na předních sedadlech
* Dítě mladší 3 let smíte vézt jen v sedačce na sedadle vedle řidiče.
* Děti starší 3 let lze vozit na zadních sedadlech nepřipoutané.

Starší osobní a nákladní auta bez bezpečnostních pásů
* Zákaz přepravy dětí mladších než 3 roky. *Děti starší 3 let se mohou vozit na zadních sedadlech nepřipoutané, respektive bez autosedačky.
* Dítě větší než 150 cm může sedět na sedadle vedle řidiče.

Autobusy
Pokud je vozidlo vybaveno dvoubodovými pásy, děti starší 3 let se budou muset být připoutány.

Taxíky
Při jízdě v obci postačuje připoutání dítěte bezpečnostním pásem.


Zdroj: Ministerstvo dopravy - BESIP

Máte-li menší automobil a povezete tři děti, může se snadno stát, že se na zadní sedadla vašeho auta tři dětské autosedačky vedle sebe nevejdou. Zákon naštěstí na tuto eventualitu pamatuje a připouští přepravu třetího dítěte za použití bezpečnostního pásu. U vozidel se starším datem výroby je pravděpodobné, že nejsou vybavena bezpečnostními pásy v dostatečném množství. V tom případě se lze uchýlit k přepravě dětí na zadních sedadlech bez připoutání. Jaroslav Hořín z Centra dopravní prevence k tomu uvádí: „Je paradoxní, že autosedačka nesmí chybět u těch aut, která mají pásy, ale ve starších autech bez pásů u zadních sedadel mohou děti jezdit nepřipoutány i bez autosedačky. Tyto starší vozy přitom bývají i celkově méně bezpečné.“ Ihned však vysvětluje druhou stranu problému: „Naopak je nebezpečné malé děti vozit bez zádržného systému pouze v pásu. Hrozí pak uškrcení dítěte. Navíc by asi bylo těžké někoho nutit, aby si koupil nové auto.“

Další výjimka, která bude zrušena, dovolovala dopravu bez speciálních dětských zádržných systémů vozidly zabezpečujícími přepravu dětí do mateřských nebo základních škol a na sportovní, kulturní či společenské akce. Rychlost těchto vozidel byla omezena na sedmdesát kilometrů v hodině.

Bloková pokuta 2000 Kč
Na nezodpovědné rodiče vozící děti v rozporu s předpisy pamatuje zákon i sankcemi. Na místě můžete dostat blokovou pokutu 2000 Kč, ve správním řízení je interval sankcí 1500-2500 Kč. Přistižený řidič také navíc zatíží své bodové konto dvěma trestnými body. V roce 2007 bylo zjištěno celkem 1967 přestupků, kdy dítě nebylo převáženo v autosedačce. Řidičům za ně bylo uděleno celkem 3963 trestných bodů.

Nevhodně usazené či nepřipoutané dítě má v případě nehody sedmkrát menší šanci na přežití než dítě připoutané správně. Při dopravních nehodách každoročně umírá více než patnáct dětí do patnácti let. Jen v roce 2007 zemřelo při dopravních nehodách šest dětí, které nebyly v autosedačce.

Ani vybavenost autosedačkou někdy nestačí. „Pokud jede řidič příliš rychle a střetne se s pevnou překážkou, dítě má mnohem menší šanci na přežití než dospělý, i když je v sedačce. V minulém roce bylo 66 procent všech usmrcených dětí zabito jako spolujezdec v osobním automobilu a většina smrtelných nehod se stala právě kvůli nepřiměřené rychlosti,“ uzavírá smutnou bilanci Jaroslav Hořín.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat