Sluchátka Google Pixel Buds představil výrobce na své konferenci ve středu v San Francisku a přímo na pódiu pomocí nich překládal konverzaci dvou zaměstnanců mezi angličtinou a švédštinou.
Google nabídne spolupráci konkurentům. Chce se tak vyhnout pokutě 63 miliard |
Novinka však nefunguje samostatně, ale musí se spárovat s telefonem. Překladatelská aplikace pak zachytí hlas, přeloží ho a výsledek převypráví uživateli do sluchátek. Reakci poté přeloží zpět a výsledek odříká z reproduktoru telefonu. Překlad má sice zpoždění, ale podle ukázky z konference není tak velké, aby bránilo živé konverzaci.
Americká společnost udělala novinkou další krok ve zdokonalování svého překladače. Minulý rok změnila technologii překladů, o které se nyní stará umělá inteligence. Ta se stará i simultánní překlad, který proto vyžaduje připojení k internetu - jeho zpracování a převod na řeč probíhá v datacentrech Googlu.
Google zapracoval i na zkvalitnění umělého hlasu. Překladač a služba Google Assistant získaly novou technologii generování hlasu pomocí umělé inteligence WaveNet, která nahrazuje tradiční skládání předem nahraných slov do vět. S novou technologií by však měla umělá řeč znít mnohem přirozeněji. Zatím však funguje pouze v angličtině a japonštině.
Google promluví z ledniček i praček. Digitální asistent může hledat i nakupovat |
Sluchátka, pomocí kterých jde ovládat i další funkce telefonu, na jedno nabití vydrží zhruba pět hodin provozu a na trh půjdou s cenovkou 159 dolarů (asi 3500 korun, pokud se budou sluchátka prodávat i v Česku, je ale nutné k jejich ceně připočítat ještě DPH). Jestli se budou v tuzemsku prodávat Google neuvedl. V první vlně budou dostupná v USA, Kanadě, Německu, Velké Británii, Austrálii a Singapuru.
Google na své konferenci zároveň představil další novinky včetně svých vlajkových lodí - telefonů Pixel 2 za 649 dolarů a jeho větší verze Pixel 2 XL za 849 dolarů, jež využívají nový operační systém Android 8.0 Oreo.
Někteří fandové sci-fi ihned v této souvislosti připomněli Babylónskou rybku. Tento fiktivní živočich, vytvořený Douglasem Adamsem v sérii knih Stopařův průvodce po galaxii, se živí mozkovými vlnami a tak dokáže překládat z jakéhokoli jazyka do jazyka jiného. Díky ní se mohou různé rasy ze světa Stopařova průvodce po Galaxii domlouvat, i když mluví jinými jazyky.