Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová vláda se pokusí zrušit stravenky a další daňové výhody

Ekonomika

  19:10
PRAHA - Vznikající nová vláda bude chtít zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých výhod, tedy například stravenek nebo režijních průkazek. V rozhovoru pro časopis Týden to uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Poslanci nové trojkoalice na to mají ve sněmovně sílu 118 hlasů. "Daňové zvýhodnění benefitů je nesystémové, nespravedlivé a žádný ministr financí by s ním neměl souhlasit. S tímto názorem souhlasí i mí budoucí koaliční partneři. Již jsme o tom mluvili. Takže pevně doufám, že se to brzy změní," řekl v rozhovoru pro Týden Kalousek.

O zrušení daňové výhody pro takzvané zaměstnanecké benefity se pokoušela už Topolánkova vláda, ve které Kalousek coby ministr seděl. Média ale zveřejnila smlouvy podnikatele z okruhu Marka Dalíka, Topolánkova přítele a spolupracovníka, který uzavřel s největší stravenkovou firmou -Sodexho Pass - smlouvu, že za tři miliony korun její byznys zachrání. Za stravenky se postavily i dva klíčové hlasy trojkoaliční vlády - někdejší poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, píše dále Týden.

Nakonec se přece jen podařilo Kalouskovi coby ministru financí loni prosadit zákon a zvýšit zdanění benefitů. Ovšem letos v březnu po nátlaku železničářů, kteří chtěli vyhlásit stávku, levicoví poslanci v rámci legislativní nouze přijali zákon, kterým daně za výhody opět snížili. Zákon vetoval Senát i prezident, ale sněmovna s levicovou většinou do voleb ještě stihla jeho rozhodnutí zvrátit. Pro zákon zvedlo ruce 106 poslanců ČSSD, KSČM, přidali se i lidovci, exposlankyně zelených Olga Zubová a dva bývalí sociální demokraté Evžen Snítilý a Kosta Dimitrov.

Anketa

Měla by vláda zrušit (zdanit) stravenky a další zaměstnanecké benefity?

Určitě ano, takhle uniká státu spousta peněz 1315
Ne, víc bych utratil za jídlo či jízdné 609
Je mi to jedno 92

Zaměstnaneckých výhod, mezi které patří například dopravné včetně režijních jízdenek, závodní stravování, rekreace a bydlení na ubytovnách, je asi stovka. Kalousek chce opět prosadit, aby se daň z přidané hodnoty ze zaměstnaneckých výhod stanovila z tržní ceny, a ne z ceny snížené. Tím se zvyšuje i samotná daň a o ni se navyšuje konečná cena.

"Já nejsem proti zaměstnaneckým benefitům, které jsou čistě dvoustranným vztahem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ale v okamžiku, kdy je vymáháno, aby tyto benefity byly daňově zvýhodněny, už to není dohoda dvou, ale ti dva si ruku v ruce chtějí hrábnout do veřejných rozpočtů, aby na ně dva musel přispívat daňový poplatník. A v tom je můj názor neměnný," řekl pro časopis Týden možný budoucí ministr financí.

S odbory chce budoucí vláda jednat, stejně tak s opozicí. "Odbory jsou důležitý partner a bylo by nesmyslné říct při sepisování vládního programu, že vyhlašujeme válku odborům. My s nimi chceme jednat. I s opozicí. Budeme je přesvědčovat, ale to neznamená, že máme právo uhnout z kroků, které zajistí zemi stabilitu," říká  Kalousek.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.