Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novák se chce zbavit třetiny zaměstnanců ČSA. Stačí 3000 lidí

Ekonomika

  17:56aktualizováno  18:56
PRAHA - Šéf dozorčí rady Českých aerolinií Václav Novák přišel dnes na zasedání kontrolního orgánu s plánem na snížení počtu zaměstnanců firmy ze současných 4600 na 3000 lidí. Zároveň by se platy pilotů měly snížit o 45 procent. Piloti s takovým snížením mezd nesouhlasí.

Letadlo ČSA foto: Lidové noviny

Novák tak podle svých slov dodržel slib, že jeho plán na ozdravení firmy bude radikálnější než plán prezidenta Radomíra Lašáka. Lašák počítá s odchodem 860 lidí do jara příštího roku. Novák zároveň navrhuje snížení platů pilotů o 45 procent, letušek o 25 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent.

"Těch 45 procent je opravdu nepřijatelných, na druhou stranu všechno je věcí jednání," uvedl šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Dodal, že piloti se už pro letošek vzdali šesti procent mzdy.

Podle informací ČTK zaslala CZALPA dopis na ministerstva financí a dopravy, kde vyjadřuje ochotu jednat o snížení platů o 30 procent. Piloti mají však řadu podmínek, jednou z nich je, že dodatek ke kolektivní smlouvě nebude podepisovat prezident Radomír Lašák a že vláda firmu neprodá.

Čtěte také

Lašák by přitom považoval snížení mezd o 30 procent za luxusní a ihned po podpisu dodatku by podle svých slov dodržel slib a vedení ČSA opustil. Otázka je, do jaké míry budou splnitelné další podmínky odborů, mluví se například o tom, že žádají zaměstnanecké akcie.

Celkem chce Novák příští rok ušetřit firmě tři miliardy v nákladech. Dvě miliardy by měly aerolinie uspořit propouštěním a "drastickým omezením zaměstnaneckých benefitů", další omezení nákladů má vynést třetí miliardu.

O prodeji se bude jednat koncem října

Na dozorčí radě dnes byly prezentovány dva plány. Kromě Nováka přednesl své představy prezident Lašák, jehož plán již rada v minulosti - ještě pod vedením Ivana Kočárníka - schválila, a který se nyní uskutečňuje.

Běží například propouštění, firma v zimě omezí o pět procent provoz ve srovnání s minulou zimou, pokračuje také příprava prodeje několika letadel a bezcelních obchodů.

Definitivní rozhodnutí o dalších krocích vedení společnosti rada odložila na 19. října. Podle ministra Janoty se oba plány liší v předpovědích výnosů na příští rok, přičemž Novák prý je větší pesimista.

Oba plány by se podle ministra měly uvést v soulad, aby byly porovnatelné. V tom má managementu a radě pomoci privatizační poradce, společnost Deloitte.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka po jednání řekl, že vláda rozhodne o případném prodeji firmy konsorciu Unimex Travel Service na zasedání 26. října. Slamečka přitom potvrdil číslo již dříve prezentované Českou televizí, že dozorčí rada očekává letos ztrátu Českých aerolinií v rozmezí 2,8 až 3,1 miliardy korun.

Nabídka Unimex Travel Service se podle Janoty na dnešní dozorčí radě neprobírala. Podle Janoty Novák ani nabídku detailně nezná.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?
Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie Věd v době covidu přibylo incidentů domácího násilí. Tím se zvýšila poptávka po službách, které...