Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové adidasky slouží Berlíňanům jako lítačka za čtvrtinu ceny. Stojí se na ně fronty

Ekonomika

  16:48
BERLÍN/PRAHA - Pocta berlínskému metru, netradiční oslava 90. výročí nebo šikovný marketingový tah. O novém modelu tenisek EQT Support 93, které ve spolupráci s berlínským dopravcem vytvořila německá firma Adidas, se hovoří různě.

Bíločerný pár sportovní obuvi není určen jen na pobíhání po hřišti. V jazyku tenisek je zabudována předplacená celoroční jízdenka. foto: Adidas

Bíločerný pár sportovní obuvi totiž není určen jen na pobíhání po hřišti. V jazyku tenisek je zabudována předplacená celoroční jízdenka. Cena je víc než lákavá. Běžná roční „lítačka“ totiž Berlíňany přijde na 761 eur (přes 19 tisíc korun). Berlínské adidasky ale stojí 180 eur (asi 4,5 tisíce korun). 

Zájem o tenisky, jež na patě zdobí vzor, který cestující berlínského metra dobře znají z potahů jeho sedaček, byl proto obrovský. Obuv byla navíc vyrobena v omezeném počtu kusů, konkrétně 500 párů.

H&M mají spasit superstar včetně Noomi Rapace. Oděvní řetězec s nimi spustí novou značku

Prodej tenisek „do metra“ byl zahájen v úterý. První zákazníci se ale před dvojicí obchodů, jež boty prodávaly, objevili již v sobotu. V úterý ráno tak už fronta před jednou prodejnou čítala 550 zákazníků. 

„Boty mi pomohou ušetřit docela dost peněz, které mohu použít na jiné věci. Zvlášť když moc nevydělávám,“ citoval jednoho z čekajících německý server The Local.

Nové adidasky však mají svá ale. Aby mohly být platné jako jízdenka, musí je cestující mít obě dvě obuté na nohách. Navíc běžný kupon na berlínské metro pokrývá i cesty příměstskými vlaky. Tenisky tyto cesty neumožňují. 

Mileniálové mění význam slova ‚luxusní‘. Táhnou trika a gumové pantofle

Berlínský dopravce ale počítá s tím, že se jich v metru mnoho neobjeví. „Většina zákazníků si tenisky vystaví, nebudou v nich cestovat,“ soudí mluvčí drah Petra Reetzová.

Firma je svými limitovanými kolekcemi pověstná, díky spolupráci se známými osobnostmi jsou některé modely velmi žádané. Někdo si je pořizuje do sbírky, jiní je dál prodávají s tučnou přirážkou. 

Výjimkou nebyl ani berlínský model, který byl inspirován teniskami z roku 1990. Ten se tehdy stal velmi populárním mezi obyvateli bývalého východního Berlína. Během středy bylo možné nový model sehnat na prodejním portálu Ebay za cenu od 15 tisíc do 45 tisíc korun. 

Mohlo by vás zajímat