Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nově byl otevřen osmikilometrový úsek dálnice D3

Ekonomika

  16:35aktualizováno  17:19
Neplachov - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes otevřelo část dálnice D3 Bošilec - Ševětín na Českobudějovicku. Úsekem dlouhým 8,1 kilometru, který stál 1,24 miliardy Kč bez DPH, projeli řidiči poprvé dnes po 16:00. Provoz je bez problémů, uvedl v pondělí odpoledne řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. ŘSD teď staví dalších 30 kilometrů D3.

Stříhání pásky k otevření nového úseku dálnice D3. foto: David Peltán, MAFRA

Dálnice nahradila provoz po přetížené silnici I/3, na níž se stávalo mnoho nehod. Generální ředitel ŘSD Pavol Kováčik uvedl, že nový dálniční úsek zlepší a zrychlí dopravu a zamezí nebezpečným situacím, kdy řidiči riskantně předjížděli v hustém provozu na I/3. „Pro obyvatele přilehlých obcí spočívá význam také ve snížení hlukové zátěže díky protihlukovým opatřením,“ uvedl Kováčik.

Nových osm kilometrů vysokorychlostní silnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem.
Hejtmanka Ivana Stráska.

V úseku Bošilec - Ševětín je 92 stavebních objektů. Součástí je i jeden kilometr z vedlejší stavby D3 Ševětín - Borek, jinak by ho podle ŘSD nešlo využívat. Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica v pondělí řekl, že 60 procent nákladů pokryly peníze z EU.

Úsek se začal stavět v únoru 2016. „Trasa vede částečně v trase bývalé trati Českých drah, která se musela přeložit, a zčásti v trase silnice I/3, proto byla lhůta výstavby delší,“ řekl v pondělí asistent správce stavby z firmy Pragoprojekt Pavel Mandík. Úsek stavěly firmy Metrostav, Swietelsky a Doprastav.

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec dlouhý 5,1 kilometru otevřelo ŘSD v říjnu 2017. Na jaře 2020 chce ŘSD zprovoznit další část D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru, kde jsou náklady 933,2 milionu Kč bez DPH. V pondělí to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Nově otevřených osm kilometrů dálnice D3.

Nově otevřených devět kilometrů dálnice D3.

Na jaře začalo ŘSD stavět obchvat Českých Budějovic, který bude součástí D3 a hotov má být v září 2022. Tvoří ho část Hodějovice - Třebonín dlouhá 12,5 kilometru, kde jsou náklady sedm miliard korun, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné - Staré Hodějovice za 5,28 miliardy Kč.

K hranicím s Rakouskem by měla být D3 hotová na přelomu let 2024 a 2025. D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, kde se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Dálnice D3 by měla měřit 170 kilometrů, v provozu bude od pondělí 58 kilometrů.

V ČR je rozestavěno 131,4 kilometrů nových dálnic, 52 kilometrů oprav dálnice D1 a 63,8 kilometrů silnic první třídy, uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat