Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové čtvrti Prahy mohou růst, radnice dávají developerům zelenou

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Developeři konečně smějí stavět v rozvojových částech hlavního města, které dlouhá léta ležely ladem. Pro miliardové projekty, které byly léta „u ledu“, získali územní povolení a mohou začít s přestavbou rozsáhlých rozvojových ploch.

Projekt Žižkov City foto: Sekyra Group

Řeč je o nákladovém nádraží na Žižkově, kde má své plány joint venture společnost CCZ, a bývalém modřanském cukrovaru, kde chce stavět izraelská společnost Neocity.
Tento měsíc navíc začala s výstavbou česko-slovenská investiční skupina Penta, která hodlá proměnit takzvanou „Waltrovku,“ část Jinonic, kde kdysi stávala továrna Walter Motors, později Motorlet a ještě nedávno Walter Engines.

ČTĚTE TAKÉ:

Novou čtvrť tam původně chtěla postavit developerská společnost RedGroup. Loni ale území odkoupila Penta, která tam plánuje vybudovat 350 bytů a administrativní budovy. První z nich, s názvem Aviatica, bude mít 27 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 1500 metrů čtverečních obchodních prostor.

Začátek stavby v roce 2015

Náklady by se měly pohybovat kolem jedné miliardy a Penta je zaplatí z vlastních zdrojů. Další čtyři miliardy chce skupina investovat do rozvoje celé sedmnáctihektarové oblasti. Byty a rodinné domy investor plánuje začít stavět v roce 2015.

Nová čtvrť v severní části žižkovského nádraží se začne stavět, jakmile CCZ získá stavební povolení. Minulý týden se dočkala potvrzení územního rozhodnutí od magistrátu.

Developerské projekty v Praze

„Celý proces završil naše více než pětileté úsilí vytvořit v prostoru bývalého a nevyužívaného nádraží nové městské centrum Prahy 3,“ říká Jonathan Wilkison, ředitel společnosti Discovery Group, která novou čtvrť s názvem Nový Žižkov bude budovat společně se společnostmi Grainger a BlueHouse Capital. První fáze přinese 140 tisíc nových obchodních a bytových ploch a společnosti do ní hodlají vložit sedm miliard korun.

Sekyra Group územní rozhodnutí zatím nemá

V těsném sousedství plánuje realizovat svůj projekt i společnost Sekyra Group. Ta ale územní rozhodnutí v ruce stále nemá. Důvodem je skutečnost, že se budova v centrální části nákladového nádraží stala kulturní památkou.

Developer tuto skutečnost musel zohlednit – nechal proto vypracovat tři varianty projektu, které budou podkladem pro územní rozhodnutí. „V nejbližší době očekáváme výběr zvolené varianty. Změna územního plánu by tak mohla být schválena v příštím roce,“ říká Leoš Anderle, ředitel pro development v Sekyra Group.

Třináct bytových domů a obchodní centrum s kancelářemi smí vyrůst na místě bývalého modřanského cukrovaru. Nejprve rada hlavního města a v září také pražské zastupitelstvo odhlasovalo změnu v územním plánu. Podmínku má přitom vedení města jedinou – developer musí rozšířit přilehlou Komořanskou třídu, aby v místě nevázla doprava. Do první fáze chce Neocity vložit 100 milionů korun.

Projekt na Zličíně se zatím odkládá

Neocity Group měla přitom v Praze ještě na počátku krize mnohem ambicióznější plány. Stavět chtěla nejen v Modřanech, ale také ve Stodůlkách a na Zličíně. Některé projekty ale zřejmě vezmou za své. V březnu tohoto roku skončil v dobrovolné dražbě její rezidenční projekt ve Stodůlkách, respektive čtyři hektary pozemků, na kterých firma plánovala vybudovat 160 bytů, pro něž už měla územní rozhodnutí.

V minulosti dokonce vracela rezervační poplatky lidem, kteří si u ní zarezervovali byty v Modřanech a na Zličíně. První jmenovaný projekt se chystá vybudovat nyní, u druhého skončila u první fáze.

ČTĚTE TAKÉ:

Další velká rozvojová území zatím leží ladem, byť developeři slibují, že se to brzy změní. Například výstavba na Rohanském ostrově, kterou plánuje Sekyra Group prý vázla kvůli majetkoprávním sporům, odsouhlasení realizační studie a také kvůli rozpadu architektonického ateliéru, který projekt navrhoval.

„V současnosti projednáváme EIA, následně chceme dopracovat dokumentaci k územnímu řízení, jehož získání očekáváme v příštím roce, ve druhém čtvrtletí 2015 bychom měli být připraveni projekt stavebně zahájit,“ uzavírá Anderle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat