Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nové jízdenky v Praze budou bezpečnější i barevnější. A hlavně levné

Tramvaj 22. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj 22. | foto: ČTK

PRAHA Tendr na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik vyhrála Státní tiskárna cenin. Ta bude jízdenky dodávat v letech 2013 až 2017 a celkem vyjde pětiletý kontrakt dopravní podnik na 170 milionů korun.

"Zakázka na tisk jízdenek v minulých letech byla předmětem mnoha diskuzí, a proto věřím, že dopravní podnik má nyní stabilního a transparentního dlouholetého dodavatele. Současně budou mít jízdenky vyšší stupeň zabezpečení, čímž zamezíme jejich falšování a případným únikům příjmů dopravního podniku. Touto cestou bude Dopravní podnik pod mým vedením pokračovat," uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Ceny za tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Ceny za tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Kromě samotných jízdenek bude tiskárna DPP dodávat mimo jiné také průkazky MHD, kontrolní jízdenky, potvrzení o studiu, doklady o zaplacení přirážky nebo pokutové bloky. "Všechny jízdní doklady obsahují ochranné prvky proti možnosti jejich zneužití paděláním," doplnila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Cena tisku jedné jízdenky je nyní 0,269 Kč. Vysoutěžená cena nové jízdenky je tak podle DPP přibližně o 28 procent nižší než v roce 2011, kdy část dodávky jízdenek stála až 0,37 Kč za kus. Jízdenky mají nové prvky jako hologramy, QR kódy nebo speciální chemické barvy.

Tramvajenka - ilustrační foto.

Současná podoba jízdenek a tramvajenek.

Státní tiskárna cenin dodávala jízdenky již od května 2012 poté, kdy podnik ukončil spolupráci s firmou Neograph, která měla být pro dopravní podnik nevýhodná.

Protikorupční fond dříve uvedl, že aby firma Neograph získala zakázku, musela v roce 2007 přistoupit na podmínku, že vztah mezi ní a DPP bude zajišťovat zprostředkovatelská firma Cokeville Assets Inc. z Britských Panenských ostrovů.

ČTĚTE TAKÉ:

Té se prý společnost Neograph zavázala platit 17 haléřů z každé jízdenky. Peníze prý měly ukončit u lobbisty Ivo Rittiga. "Jsem přesvědčen, že transparentní kontrakt se Státní tiskárnou cenin je zárukou kvality jízdenek i potřebných bezpečnostních parametrů," řekl radní Jiří Pařízek (TOP 09). Protikorupční policie již v souvislosti s tiskem a dodávkou jízdenek obvinila několik lidí včetně exředitele DPP Martina Dvořáka.

Neograph stále ve hře?

Podle zjištění Hospodářských novin by se pražský dopravní podnik od Neographu nemusel úplně odstřihnout. Státní tiskárna cenin totiž zatím nezveřejnila, kdo pro ní bude zajišťovat dodávku ochranných prvků a speciálního papíru. Podle HN by měla být dodavatelem opavská firma Optys. A právě s ní už má Neograph uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí a jedná o další spolupráci.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...