Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové metro změní cesty tramvají i autobusů. Přibudou i dvě nové linky

Ekonomika

  11:05
PRAHA - V pražské hromadné dopravě změní svou trasu některé tramvajové a autobusové linky. Přibudou také dva nové autobusové spoje. Změny navazují zejména na zprovoznění opravené tramvajové trati na Petřiny a na dubnové zprovoznění metra A do Motola.

Tramvaje v Praze. foto:  Radek Cihla, MAFRA

Změny začnou platit od soboty 31. října.

„Vyvolalo je především otevření metra A do Motola. Lidé přešli v řadě případů do metra a autobusy na povrchu jsou v některých úsecích prázdnější. Příkladem je Patočkova ulice, kde kleslo vytížení spojů v pracovní dny ze sedmi tisíc cestujících na 3500 cestujících, ovšem kapacita autobusů je tu 15 tisíc lidí denně,“ uvedl Petr Tomčík, ředitel společnosti Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu.

O víkendu je podle dopravních průzkumů propad počtu cestujících ještě větší.

V Praze 6 vznikne autobusová linka 149 z Dejvické přes Stadion Strahov, Spiritku a Jinonice do Nových Butovic.

„Dosud jezdily mezi Strahovem a Butovicemi vybrané prodloužené spoje linky 143, nová samostatná linka bude pro cestující praktičtější a spolehlivější,“ uvedl Tomčík.

Linka bude jezdit v pracovní dny ráno každých 12 minut, odpoledne po čtvrt hodině. O víkendech a v pracovní dny dopoledne bude mít interval 30 minut. Linka 143 bude trvale zkrácena do trasy Dejvická - Stadion Strahov a budou na ní nasazeny kloubové autobusy. Změna trasy také čeká autobusy 108, 164 a 168.

Šachy s tramvajemi

V tramvajové dopravě dojde k výměně konečných zastávek tramvají 5 a 20. Linka číslo 5 pojede z Vítězného náměstí nově do Divoké Šárky, naopak linka číslo 20 pojede do zastávky Nádraží Podbaba. Změna by měla odstranit kumulování tramvají směrem na Podbabu.

V důsledku velkého úbytku cestujících a kvůli častým zácpám před křižovatkou Vypich bude mírně omezen počet autobusových spojů v Patočkově ulici. Linky 180 a 184 zůstanou zachovány, ale každý druhý spoj linky 184 pojede jen v úseku Velká Ohrada - Vypich a nebude už pokračovat na Hradčanskou.

Tisíce lidí se v Praze přišly podívat na průvod tramvají.
Lidé si mohli vozy prohlédnout nejen zvenku, ale mohli se podívat i dovnitř.

V Praze 9 bude jezdit nová autobusová linka 146, která pojede v trase Spojovací - Mezitraťová - Spojovací. V provozu bude pouze v pracovní dny od 5:00 do 20:00 a interval bude 20 minut.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat