Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Král bez koruny. Británie ukázala nové mince s portrétem Karla III., schválil je on sám

Ekonomika

  10:30
Britská mincovna Royal Mint představila nové mince s Karlem III. Jeho podobizna se objeví nejprve na mincích v hodnotě 50 pencí a nové pamětní minci v hodnotě pět liber.

Pamětní mince budou k dispozici od října a nové mince v hodnotě 50 pencí budou postupně uváděny do oběhu od prosince, uvedla mincovna.

Podle tradice, sahající až ke králi Karlu II., směřuje portrét nového panovníka na opačnou stranu než jeho předchůdce. Král Karel III. proto hledí doleva, zatímco portrét Alžběty II. se díval doprava.

Oficiální portrét na mincích schválil osobně král. Jeho autorem je britský sochař Martin Jennings. Podobiznu krále bez koruny obklopuje latinský nápis znamenající král Karel III., z Boží milosti, obránce víry.

Jennings uvedl, že portrét krále byl vytvořen podle fotografie a byl inspirován ikonickými podobiznami, které po staletí zdobily britské mince. „Je to nejmenší dílo, které jsem vytvořil, ale je pro mě povznášející vědět, že ho budou v příštích stoletích moci vidět a držet lidé po celém světě,“ řekl Jennings.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve věku 96 let, po 70 letech na trůnu. V oběhu je přibližně 27 miliard mincí s její podobiznou. Ty zůstanou nadále zákonným platidlem, vyřazovány z oběhu budou postupně.

Ředitel Royal Mint Museum Kevin Clancy uvedl, že změna portrétu představuje největší změnu na britských mincích za poslední desetiletí a pro mnoho lidí to bude poprvé, co uvidí na mincích novou podobiznu, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat