Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové modely i očekávání. Škoda chce znásobit zisky v Indii, plánuje prodej 100 tisíc vozů ročně

Ekonomika

  12:44aktualizováno  12:53
Mladá Boleslav - Škoda Auto plánuje, že bude v roce 2025 prodávat v Indii 100.000 vozů ročně, což je devětkrát tolik,než prodala loni. Pomoci jí k tomu mají modely na koncernové podvozkové platformě vyvinuté speciálně pro místní trh. Prvním z nich je nové SUV Kushaq, které dnes Škoda ve světové premiéře představila. Uvedl to ředitel pro značku Škoda v Indii Zac Hollis.

Kushaq je první sériový model projektu India 2.0, za který je Škoda Auto zodpovědná za celý koncern. Při projektu s investičními náklady kolem jedné miliardy eur chce Škoda v Indii uvést čtyři vozy pod svou značkou a značkou Volkswagen. Vždy půjde o jedno kompaktní SUV a jeden liftback ve stejné třídě. Cílem je zvýšení podílu koncernu na velkém indickém trhu do pěti let na pět procent.

U nových vozů Škoda plánuje využití až 95 procent lokálních dílů. Vyrábět je bude na nové lince ve svém závodě v Púně. Technický vývoj zajišťuje z velké části Technologické centrum v Púně, které bylo otevřeno v lednu 2019.

Příjem objednávek Škody Kushaq v Indii začne v červnu a první vozy k zákazníkům dorazí v červenci. Kushaq je středně velké SUV o délce 4225 milimetru. Bude se vyrábět se dvěma přeplňovanými benzinovými motory o objemu 1,0 a 1,5 litru s výkonem 115 respektive 150 koní ve spojení s manuální nebo automatickou převodovkou. V interiéru zřejmě vůz zaujme dvouramenným volantem, odvětrávanými sedačkami nebo displejem o velikosti 25 palců. 

Škoda Auto představila skici ukazující, jak by mohla vypadat Škoda 1203 podle...
Škoda Auto představila skici ukazující, jak by mohla vypadat Škoda 1203 podle...

Pojmenováním Kushaq Škoda pokračuje v názvosloví tří předchůdců. Všechna SUV Škody začínají na K a končí na Q. Kushaq se zařadí vedle SUV modelů Kodiaq, Karoq a Kamiq. Název pochází ze staroindického jazyka sanskrt a označuje krále nebo vládce. 

Škoda představila v Indii nový model, který nese jméno Kushaq.

Škoda v současnosti zákazníkům nabízí devět modelových řad. Vedle trojice SUV je to Fabia, Rapid, Scala, Octavia, Superb a Enyaq iV. Vedle České republiky a Indie své vozy vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery.

Automobilce klesl v loňském roce provozní zisk o 54,4 procenta na 765 milionů eur (20 miliard Kč). K poklesu přispěly nižší objem prodeje kvůli pandemii nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tržby Škody klesly o 13,8 procenta na 17,1 miliardy eur (447,8 miliardy Kč).

Svým zákazníkům po celém světě dodala Škoda loni 1,004.800 vozů, což je o 19,1 procenta méně než v roce 2019. V Indii loni prodej značky klesl o 28 procent na 10.900 vozů.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat