Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové sdružení kritizuje islám, členem je i Joch

Média

  14:58
PRAHA - Bránit svobodu projevu včetně kritiky islámu před omezováním politickou korektností chce Mezinárodní společnost pro svobodu tisku (IFPS), která má od minulého týdne svou českou pobočku. Oznámil to její zakládající člen, předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS).

Švýcaři jsou proti další výstavbě minaretů v zemi. foto: Reuters

IFPS podle něj pokládá svobodu projevu za jeden ze základních prvků a obranných prostředků západní civilizace. Hrozbou pro tuto svobodu jsou kromě politicky, ekonomicky či nábožensky motivovaných útoků "vnucená autocenzura, orwellovský 'eurospeak' nebo umlčovací zákony", uvedl Oberfalzer.

Geert WildersOrganizace má mezi svými poradci například spisovatele a konzervativního filozofa Rogera Scrutona nebo kritiky islamismu, například autora knihy Islám bez závoje Roberta Spencera a nizozemského krajněpravicového populistického politika Geerta Wilderse, který je znám tažením proti muslimským přistěhovalcům a ostrými výroky na adresu koránu a islámu. Byl obviněn z podněcování nenávisti k muslimům.

Čtěte také

Wilders měl předloni přijet do Prahy, pozvaly ho Oberfalzerova komise a protiislamistický server Eurabia.cz. Měl přednášet na téma Svoboda projevu a islamizace Evropy. Po kritice bylo pozvání komise zrušeno a náhradní místo pro přednášku se organizátorům nepodařilo zajistit.

Roman JochPředsedkyní české pobočky se stala právnička Michaela Jorgensen. Mezi zakládající členy patří publicisté Benjamin Kuras, Alexander Tomský a poradce premiéra pro lidská práva Roman Joch.

Společnost podle senátora vznikla předloni a působí v 16 zemích západní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Podrobnější informace jsou na webu IFPS.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat