Nejsou podle nich známy reálné dopady výroby elektřiny z dosud instalovaných zdrojů na bezpečnost a spolehlivost provozu distribuční soustavy. Na dnešní tiskové konferenci to sdělili zástupci ČEPS a distributorů. Stop stav již trvá více než rok.
Čtěte více: |
"Během posledních měsíců byl do rozvodné sítě připojen velký počet fotovoltaických zdrojů elektřiny. Je nutné důkladně analyzovat jejich dopad na bezpečnost a spolehlivost provozu distribučních sítí předtím, než bude případně umožněno připojení dalších," uvedlo České sdružení regulovaných a elektroenergetických společností (ČSRES) v tiskové zprávě.
Ke konci února 2011 činil tuzemský instalovaný výkon fotovoltaických a větrných elektráren celkem 2113 megawattů. Tím byl podle ČSRES technický limit pro bezpečné a spolehlivé fungování přenosové soustavy naplněn.
V současnosti problematiku připojování solárních a větrných zdrojů zkoumá analýza, jejíž výsledky by podle ČSRES měly být známy v září. Pak firmy rozhodnou o dalším postupu.
Česká průmyslová fotovoltaická asociace tvrzení o ohrožení sítě solárními elektrárnami odmítá. Distributoři by podle ní měli umožnit připojování malých střešních elektráren, které prý provoz sítě neohrozí.